Німецький експерт: НАТО має вказати Путіну межі дозволеного

Німецький експерт з питань Росії Йорг Гіммельрайх вважає, що країни НАТО мають бути готові до відрядження в Україну оперативних груп. В інтерв’ю DW він заявив, що альянс повинен вказати Москві кордони.

DW: Чи зміниться НАТО в результаті конфлікту в Україні?

Йорг Гіммельрайх: Звичайно, цей конфлікт великою мірі змінить альянс, адже ми маємо справу з першим військовим втручанням у Європі після завершення Другої світової війни. Під час розробки довгострокової стратегії, яка дозволить швидко відбити удар, ми повинні це враховувати, а також те, що подібний напад Путіна на Європу буде мати тривалі наслідки.

 

Стосовно короткострокових заходів: що конкретно варто зробити НАТО у найближчі тижні? Які рішення альянс має ухвалити на своєму саміті?

- Він повинен вирішити, що країнам НАТО необхідно бути готовими до відправки в Україну гнучких оперативних груп, певна річ, за згодою України. Адже йдеться, фактично, про порушення Основоположного акту про співпрацю НАТО та Росії від1997 року. Його дія, по правді кажучи, де-факто зупинена діями Путіна.

 

Тобто було б краще розірвати договір НАТО-Росія?

- Я б не став його розривати згідно з нормами міжнародного права, але варто було б фактично призупинити його, що й зроблено. Це не перекреслило б у майбутньому можливість проведення переговорів у рамках міжнародного права у різноманітних форматах. Але варто показати Путіну межі дозволеного. Це дуже важливо, оскільки інакше Путін піде ще далі. Він же говорить про Новоросію, у розмові з Баррозу він буцімто дав зрозуміти, що в разі чого міг би взяти Київ за два тижні. Все це сказано не просто так, до цього слід поставитися серйозно.

 

Україна хотіла б одержати зброю від НАТО або з окремих країн альянсу. Чи має це сенс у ситуації, що склалася?

- Ми знаємо, що армія в Україні – це різношерста команда, в якої, по суті, відсутній досвід і логістика. Загалом дивно, що сили АТО так довго тримаються. Потрібна ціла низка заходів – сюди належить підготовка особового складу, організація логістики, комунікаційні мережі, структури ухвалення рішень. Але, зрештою, сюди належить й система озброєння для оборони, щоби бодай дати Україні шанс. Які саме країни НАТО будуть займатися цими конкретними речами, поки неясно. Зрозуміло, що Німеччина не буде самостійно вириватися вперед.

 

Якщо говорити про довгострокові наслідки, як НАТО реагуватиме у довгостроковій перспективі та як ця криза й реакція на неї відобразиться на стратегії НАТО? Яким буде альянс через 10-15 років?

- Через 10-15 років альянс буде таким, яким він уже був колись. А саме, стане на більш конфронтаційну позицію щодо Росії, ніж можна було б собі уявити коли-небудь після розпаду Радянського Союзу. Адже Росія розглядалась як стратегічний партнер, це було проявом співпраці НАТО й Росії. Такого в найближчому майбутньому не буде.

DW.DE

This entry was posted in Євроантлантичний процес в Україні. Bookmark the permalink.

Comments are closed.