INTERNATIONAL WEEKLY № 3 (16.02.2017 — 28.02.2017)

Перспективи НАТО у часи президентства Трампа

Останнім часом точилися дискусії серед світових лідерів та політичних експертів, щодо політики нової адміністрації Трампа по відношенню до НАТО. Як відомо Президент США, ще під час своєї передвиборчої кампанії не раз заявляв, що структура  НАТО застаріла як така, і не здатна протистояти сучасним викликам безпеки. Також він ставив під сумнів один з найважливіших стовпів договору НАТО, що напад на одного члена Альянсу розглядатиметься як напад на всіх. Це викликало деяку стурбованість членів Альянсу в Європі, оскільки Штати відіграють визначну роль у функціонуванні НАТО.

 Очевидно, Президент США на той час не вникав глибоко у діяльність НАТО та його роль у забезпеченні колективної безпеки, так-як це зовсім не цікавило пересічного американця. Однак, нині ми бачимо зсув інтересів адміністрації Трампа на користь Альянсу. Про це свідчать заяви вищого керівництва США. Наприклад, міністр оборони США Джеймс Меттіс під час першого візиту до штаб-квартири НАТО у Брюсселі на новій посаді заявив: «Альянс залишається наріжним каменем для Сполучених Штатів і всього трансатлантичного співтовариства. Ми – разом. Президент Трамп вже чітко заявив про свою сильну підтримку НАТО».[1]

Пізніше на Мюнхенському саміті Майк Пенс відмітив, що США твердо підтримують НАТО і будуть непохитними у виконанні своїх зобов'язань в рамках трансатлантичного Альянсу. Остаточною крапкою у позиції США щодо НАТО стала заява самого Президента Трампа.  28 лютого, виступаючи перед Конгресом, Дональд Трамп висловив свою рішучу підтримку НАТО. «Ми потужно підтримуємо НАТО, Альянс, який було виґартувано на основі зв'язків вибудованих у ході двох світових воєн, які перемогли фашизм, та Холодної війни, яка поклала край комунізму», – підкреслив Трамп. При цьому президент США відзначив важливість посилення країнами-членами НАТО витрат на оборону.

Президент США наголосив на тому, що зовнішня політика його адміністрації «закликає до прямої, активної та продуманої участі у світових процесах». «Саме американське лідерство, що базується на наших життєво важливих безпекових інтересах є тим, що ми поділяємо із нашими союзниками в цілому світі», – підкреслив Трамп.

«Америка хоче знаходити нових друзів та створювати нові партнерства, там де наші інтереси співпадають. Ми хочемо гармонії та стабільності, а не війни та конфлікту», – відзначив Трамп. Президент Америки також наголосив, що США будуть поважати суверенітет інших країн.[2]

Деякі аналітики відзначають, що зміна риторики Трампа продиктована його бажанням відмежувати себе від загальної думки, що Росія має на нього вплив. Іншим фактором може бути тиск на нього з боку Конгресу. Проте, хочеться вірити, що в адміністрації Трампа переміг здоровий глузд та професіоналізм фахівців міжнародників.

 

Таким чином, аналізуючи основні меседжі Вашингтону щодо НАТО, можна прогнозувати подальше повномасштабне функціонування Альянсу, альтернативи якому у сучасних умовах не існує. Однак, Америка вимагає виконувати фінансові зобов’язання членів Альянсу і витрачати на оборону не менше ніж 2 % від ВВП країн-членів. Очевидно, США використовуватимуть усі важелі впливу, аби досягнути цієї мети. Цілком можливим є варіант підтримки Вашингтоном ініціативи яку озвучив  Вольфганг Ішингер на Мюнхенській конференції.[3] Основна її ідея полягає у збільшенні витрат на оборону до 3 %. Ця сума повинна включати кошти на розвиток та дипломатичну і гуманітарну підтримку, яка, таким чином, стає частиною військового бюджету. Судячи з усього, НАТО надалі дотримуватиметься «принципу анаконди» і посилюватиме свою морську присутність у Чорноморському регіоні та на Півночі Європи для блокування Росії. Також, слід очікувати ще більшого посилення  східного флангу НАТО.

  1. http://www.eurointegration.com.ua/news/2017/02/15/7061703/
  2. http://ukrainian.voanews.com/a/tramp-promova-kongres/3744750.html
  3.  https://www.wsws.org/en/articles/2017/02/16/isch-f16.html?view=article_mobile

 

This entry was posted in Аналіз теми тижня. Bookmark the permalink.

Comments are closed.