INTERNATIONAL WEEKLY № 7 (16.04.2017 — 30.04.2017)

Презентація Річної національної програми під егідою Комісії Україна – НАТО на 2017 рік

 

25 квітня, у штаб-квартирі Північноатлантичного альянсу в Брюсселі відбулася презентація Річної національної програми (РНП) під егідою Комісії Україна – НАТО на 2017 рік. Українську делегацію на засіданні Комісії представила Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе. Зокрема, під час обговорення основних пріоритетів Програми вона відзначила, що цьогорічна РНП була розроблена за допомогою рекомендацій союзників та активного залучення громадянського суспільства. У ході візиту Віце-прем’єр-міністр зустрілась також із Генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом, який підтвердив, що Україна і надалі залишається на порядку денному Альянсу. За його словами, трагічний інцидент, який трапився на Сході України із членами СММ ОБСЄ продемонстрував погіршення безпекової ситуації на Донбасі. У цьому контексті, союзники в черговий раз закликали Росію виконати свої зобов’язання у рамках Мінських домовленостей. Вони також підтвердили свою незмінну підтримку суверенітету і територіальній цілісності України в межах її міжнародно-визнаних кордонів. Також, за результатами зустрічі, представники Альянсу підтвердили наміри Північноатлантичної Ради здійснити візит до України протягом поточного року [1].

Нагадаємо, 8 квітня цього року Президент затвердив своїм Указом Річну національну програму під егідою комісії Україна – НАТО на 2017 рік. Кістяком Програми можна назвати таку її тезу: «Стратегічною метою України є курс на набуття членства в НАТО». Також,  як вказується у Програмі, пріоритетним завданням є досягнення повної сумісності органів сектору безпеки і оборони з відповідними органами держав-членів НАТО, що має забезпечити можливість набуття у майбутньому членства України в НАТО з метою отримання дієвих гарантій суверенітету та територіальної цілісності України [2]. Окремо варто відзначити положення щодо співпраці України та НАТО у сфері інформаційної безпеки.

Як наголосив  колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко: «У Річній національній програмі 2017 року нарешті сформульовано речення, правда, воно заховане далеко між іншими, що стратегічною метою України є курс на набуття членства в НАТО. Це велика перемога, з якою я всіх щиро вітаю». До основних недоліків  Програми, експерт справедливо відніс те, що в ній повторюється  багато положень з Угоди про асоціацію з ЄС. Зокрема він зазначив: «цей документ має відповідати на ключове питання – в який спосіб він допоможе країні наблизитися до стандартів НАТО». Також негативним є те, що відсутні конкретні терміни виконання завдань РНП[3].

 

Таким чином, РНП передбачає всеохоплюючу співпрацю з Альянсом із залученням експертних, фінансових, матеріально-технічних та інших можливостей НАТО та її держав-членів з метою посилення обороноздатності України, однак в ній не дуже чітко окреслені самі механізми такого співробітництва. Разом з тим, Програма якісно відрізняється від попередніх і сподіваємося, що вона стане гарним підґрунтям для подальшого практичного поглиблення співробітництва між Україною та НАТО.

  1. http://nato.mfa.gov.ua/ua/press-center/news/56680-pivnichnoatlantichna-rada-na-choli-z-generalynim-sekretarem-nato-vidvidaje-ukrajinu-v-2017-r
  2. http://www.president.gov.ua/documents/1032017-21670
  3. http://ukraine-nato.mfa.gov.ua/ua/inform-center/news/56387-spivrobitnictvo-ukrajina-nato-pro-shho-svidchity-gromadsykij-monitoring
This entry was posted in Аналіз теми тижня. Bookmark the permalink.

Comments are closed.