INTERNATIONAL WEEKLY № 8 (01.05.2017 — 16.05.2017)

Завершення схвалення безвізового режиму для України

 

11 травня Рада Європейського Cоюзу затвердила законодавчу пропозицію про скасування короткострокових віз для громадян України. Затвердження цього рішення відбулося без обговорення під час засідання Ради з питань сільського господарства та рибальства у Брюсселі. Далі за процедурою документ мають підписати президент Європарламенту Антоніо Траяні та посол головуючої в ЄС Мальти. Церемонія підписання надання Україні безвізового режиму відбулася 17 травня під час пленарного засідання  Європейського парламенту у Страсбурзі. Після підписання законодавчий акт має бути оприлюднений в Офіційному віснику ЄС і орієнтовно безвіз набуде чинності 11 червня 2017 року.

Безсумнівно, надання безвізового режиму Україні є результатом проведення реформ в країні, але разом з тим, це політичне рішення ЄС, що засвідчує практичну підтримку України на фоні окупації Криму та продовження російської агресії на Сході України. І незважаючи та значну зовнішню і внутрішню турбулентність Україна таки виборола справедливе право на  вільне пересування європейськими країнами.

Як відзначив колишній генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен, що впродовж попередніх трьох років українське керівництво започаткувало більше реформ, ніж за попередні 23 роки. Також він підкреслив, якщо порівняти, якою була Україна раніше і якою стала зараз, – це є беззаперечним прогресом [1]. Однак, у реформуванні України важливу роль зіграло і громадянське суспільство.

Міністр внутрішніх справ та національної безпеки Мальти головуючої у Євросоюзі Кармело Абела, коментуючи ухвалення у четвер Радою ЄС законодавства про скасування візового режиму для України зазначив: «Ухвалення регламенту щодо візової лібералізації для українських громадян є важливою подією, що допоможе зміцненню зв’язків між народами України та ЄС»[2]. Разом з тим, Міністр застеріг, що ЄС може і призупинити безвізовий режим для України у випадках виникнення серйозних безпекових загроз. Президент України у своєму зверненні до громадян з цього приводу відзначив: «Безвіз» – це набагато більше, ніж спрощений спосіб виїзду за кордон. Це – гігантський крок до Європи, до утвердження свободи людини і незалежності нашої держави. Ми пориваємо з пострадянським минулим і дедалі більшою мірою стаємо частиною єдиного європейського цивілізаційного простору» [3].

Значення безвізу України з ЄС полягає ще й в тому, що це розширює можливості набуття безвізового режиму з іншими країнами світу. Міністр закордонних справ України Павло Клімкін відзначив, що: «…є структурований так званий білий шенгенський список. Коли ми звертаємося до країн білого шенгенського списку щодо безвізового режиму, то сам факт безвізу з ЄС та виконання усіх вимог Європейського Союзу нам надзвичайно спрощують процес» [4]. До так званого «білого шенгенського списку» входять держави Європи, Північної і Південної Америки, Перської Затоки та Азії.

За інформацією адміністрації Президента безвізовий режим поширюється також на громадян України, які проживають в окупованому Криму та на Сході України та не відмовилися від громадянства України і мають біометричний паспорт [5]. Однак, тут можуть виникати проблемні ситуації, адже залишається варіант маніпуляцій з паспортами.  До цього часу достеменно не відомо про чисельну кількість осіб, які відмовилися від громадянства України, окрім того вони не легально можуть мати 2 паспорти України та РФ. Відтак, Україні потрібно застосовувати певні превентивні заходи для уникнення таких ситуацій.

Надання безвізу для України є великим кроком на шляху до Європейської інтеграції. Так ЄС у першу чергу визнає вклад України у відстоюванні європейських цінностей її громадянами у таких складних політичних та безпекових умовах. Очевидно, Європа знов і знов переконується, що безпека України означає також безпеку Європи.

Проте, не слід забувати, що попереду ще багато роботи, зокрема: подолати тотальну корупцію та ліквідувати клептократичний політичний режим в країні, про що свідчить ситуація з електронними деклараціями високопосадовців. Виходить так, що Україні вдалося прийняти рішення і запровадити електронне декларування, однак дієвих механізмів розслідувань задекларованих надвеликих статків посадовців немає.

Голова представництва ЄС в Україні Хьюг Мінгареллі на святкуванні Дня Європи у Києві відзначив: «Україна зробила вибір на користь європейської інтеграції. І я хочу запевнити вас, що Україна не буде рухатися сама по цьому шляху. Ми будемо допомагати політично, фінансово і давати кращі поради про те, як впоратися з проведенням реформ в Україні» [6]. Нагадаємо, у квітні посли Європейського союзу схвалили рішення про візову лібералізацію для України. А перед цим, Європарламент на засіданні підтримав запровадження безвізового режиму з ЄС для громадян України.

  1. https://www.ukrinform.ua/rubric-politycs/2225670-deaki-ukrainski-reformi-skladno-vtiliti-navit-na-zohodi-rasmussen.html

  2. http://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2017/05/11-visa-liberalisation-ukraine/

  3. http://mfa.gov.ua/ua/news-feeds/foreign-offices-news/57115-http%3A%2F%2Fwww.president.gov.ua%2Fnews%2Fzvernennya-prezidenta-ukrayini-u-zvyazku-iz-rishennyam-radi-41298

  4. https://www.ukrinform.ua/rubric-politycs/2226573-klimkin-rozpoviv-aki-mozlivosti-vidkrivae-bilij-sengen.html

  5. https://ua.krymr.com/a/news/28489619.html

  6. http://www.pravda.com.ua/news/2017/05/14/7143837/

 

This entry was posted in Аналіз теми тижня. Bookmark the permalink.

Comments are closed.