INTERNATIONAL WEEKLY № 8 (01.05.2017 — 16.05.2017)

Зустріч Міністра закордонних справ України та Президента США: черговий крок підтримки чи «гра в темну»

 

Початок травня ознаменувався візитами Міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова та Міністра закордонних справ України Павла Клімкіна до США, де відбулося ряд зустрічей із політичними лідерами та Президентом США. Першою відбулася зустріч очільника українського зовнішньополітичного відомства із Віце-президентом США Майклом Пенсом. Сторони детально обговорили розвиток ситуації на Донбасі. Павло Клімкін подякував за незмінну позицію Адміністрації США в підтримці територіальної цілісності України та протидії російській агресії. Далі відбулася зустріч з Президентом Дональдом Трампом, де були обговорені питання підтримки України з боку США [1].

Віце-президент наголосив на непохитній підтримці Сполученими Штатами суверенітету і територіальної цілісності України. Він підкреслив, що Мінські угоди залишаються найреальнішим шляхом до миру. Після цієї зустрічі президент розмовляв з міністром закордонних справ та знову підтвердив підтримку Сполученими Штатами України та своє бажання співпрацювати з нашими українськими партнерами щодо мирного урегулювання конфлікту, – йдеться у заяві Білого дому [2].

Міністр закордонних справ України заявив, що США можуть долучитися до нормандського формату переговорів щодо мирного врегулювання конфлікту на Донбасі. Глава МЗС зауважив: США, ймовірно, приєднаються до України, Німеччини і Франції в переговорах з Росією, але наголосив, що важливим є не формат переговорів, а їхня ефективність.

Клімкін зазначив, що Тіллерсон буде адвокатом України в переговорах із Росією. За його словами, Тіллерсон добре поінформований про агресію Москви. З ним також обговорювали різні варіанти вирішення ситуації що склалася в зоні конфлікту на Донбасі. «Він зараз розуміє не просто загальну логіку нашої спільної позиції, а й усвідомлює деталі. Зараз справа за тим, що б він тиснув на Лаврова. Я дуже сподіваюся, що це йому вдасться…», – сказав Міністр [3].

Очевидно, що врегулювання питання щодо окупації Криму та військової агресії РФ на Сході України вже давно знаходиться у глухому куту. Кремль усюди намагається встановити свій порядок денний і підтримка конфлікту в Україні залишатиметься у його полі інтересів. Тому, українське керівництво шукає потужну силу для впливу на Росію та просування Мінського процесу, і ми вже зазначали це раніше. Партнерство України та США у вирішенні цього питання посилюватиме як «Нормандський формат» так і позиції України у переговорному процесі.

Колишній заступник глави Пентагону та заступник генсека НАТО Александр Вершбоу вважає, що Дональд Трамп лише починає розуміти, що вирішення українського питання є дуже складним. Агресію Путіна в Україні Вершбоу пояснює страхами російського президента. «… він дуже нервує через можливість масового протесту в Росії. Це одна з причин, чому Росія продовжує агресію проти України, бо росіяни бояться, що успішний реформаторський демократичний рух в Україні може надихнути на схожі події в Росії» [4].

Варто відзначити, ще одну подію, яка має позитивний контекст для України і  передувала візиту Павла Клімкіна до Америки. 9 травня Президент Дональд Трамп підписав закон про фінансування роботи уряду до кінця фіскального року (Consolidated Appropriations Act), який виділяв 150 млн. доларів на безпекову допомогу Україні та ще понад 410 млн. доларів на допомогу за іншими статтями. Закон також закріпляв вимоги до Росії щодо поваги до територіальної цілісності України та ін. Даний законопроект також вперше визнав факт окупації Росією території Грузії – Абхазії та Південної Осетії. Лондонський аналітик ризиків Алекс Кокчаров прокоментував це так: «Підписавши цей закон, президент Трамп фактично покінчив із будь-якими сподіваннями на перезапуск відносин США та Росії. Та і час для цього обрав найгірший: 9-те травня» [5].

Існує також ще інша думка, яка зводиться до того, що Трамп не йде на поступки Путіну лише тому, що боїться посилити до себе і без того уже глибоку недовіру демократів і деяких республіканців у Конгресі, однак пізніше може укласти певні угоди з Кремлем. Проте, вищезгадана законодавча ініціатива чітко показує позицію Трампа щодо подій в Україні. Також, колишній радник Білого дому з Росії Ендрю Вайс переконаний що очікувати великої угоди між США та РФ не варто, адже залишається дуже багато сфер, в яких США і Росія фундаментально не згодні один з одним. На його думку, тільки через президентства Трампа Америка не стане раптом партнером Росії в Сирії або Україні [6].

Загалом візит української делегації до Вашингтону можна вважати успішним. США ще раз засвідчили підтримку України. Сама зустріч Міністра Клімкіна та Трампа доводить що проблеми в Україні не вирішуються між США та РФ у закритому форматі за рахунок інтересів України. Адже у Держдепартаменті США за підсумками зустрічі держсекретаря США Рекса Тіллерсона з Лавровим заявили, що санкції проти РФ залишаються в силі, допоки Москва не змінить дії, які їх і викликали [7].

 

Проте нагадаємо, що Дональд Трамп прийняв Павла Клімкіна після переговорів з очільником зовнішньополітичного відомства РФ Сергієм  Лавровим. Це дає підставу припускати,  що Україна використовується новою адміністрацією США не тільки як засіб тиску на Росію, але і як чинник у вирішенні внутрішньополітичних проблем пов’язаних із звинуваченням Трампа  та його оточення в колаборації з Кремлем. Так, візит Клімкіна був використаний Адміністрацією Білого Дому для чергового засвідчення, що Трамп не має наміру підтримувати Росію і входити в таємну змову з Кремлем. Таку рішучість США вже продемонстрували, коли нанесли удар по сирійській авіабазі. Метою такого акту також було показати американцям рішучість США протидіяти Росії та знівелювати підозри у колаборації.

  1. http://mfa.gov.ua/ua/press-center/news/57100-u-vashingtoni-vidbulisya-zustrichi-pavla-klimkina-z-vishhim-kerivnictvom-ssha
  2. https://www.whitehouse.gov/the-press-office/2017/05/10/readout-vice-president-mike-pences-meeting-foreign-minister-pavlo
  3. https://gazeta.ua/articles/politics/_ssa-mozhut-otrimati-novu-rol-u-virishenni-vijni-na-donbasi/771193
  4. https://www.radiosvoboda.org/a/28479757.html
  5. http://ukrainian.voanews.com/a/tramp-lavrov-realnist/3846722.html
  6. http://hvylya.net/news/digest/financial-times-ssha-i-rf-daleki-ot-sdelki-kreml-ne-hochet-delat-ustupok-v-ukraine.html
  7. https://www.state.gov/r/pa/prs/ps/2017/05/270780.htm 
This entry was posted in Аналіз теми тижня. Bookmark the permalink.

Comments are closed.