INTERNATIONAL WEEKLY № 9 (16.05.2017 — 31.05.2017)

Візит Президента України до Німеччини за його переконанням пройшов на
«безпрецедентному рівні довіри»

 

20 травня відбувся робочий візит Президента України до Німеччини. У ході зустрічі з Федеральним Канцлером Німеччини сторони обговорили низку питань стосовно ситуації в Україні, реалізації Мінських домовленостей, а також взаємовідносин України та Європейського Союзу. Відзначимо, між Україною та Німеччиною триває інтенсивний діалог і це вже третя офіційна зустріч Петра Порошенка та Ангели Меркель у цьому році та 11-та за час його перебування на посаді Президента. За словами українського Президента, країни на даний момент досягли «безпрецедентного рівня довіри [1].

В чому ж полягає цей «безпрецедентний рівень»? «Безпрецедентність» за словами Президента полягає в тому, що під час тривалих переговорів було охоплено все коло питань, починаючи з питань безпеки і підтримки Німеччиною та Європейським Союзом суверенітету, територіальної цілісності та незалежності України. Петро Порошенко також подякував Німеччини за її роль в питанні надання українцям безвізового режиму [2]. «Це рішення означає остаточне розірвання з радянською імперією, остаточне повернення України до родини європейських народів», – наголосив Порошенко [3].

Втім, головною темою зустрічі була ситуація на Донбасі та проблеми в імплементації Мінських угод. Як відомо, Федеральний уряд Німеччини докладає чималих зусиль для політичного врегулювання ситуації на Сході України, принцип якого зводиться до посередництва у відносинах між російською та українською сторонами. Так, напередодні зустрічі з Президентом, Меркель повідомила, що поінформує Порошенка про результати минулих переговорів з президентом Росії Володимиром Путіним у Сочі і з новим президентом Франції Еммануелем Макроном.

Цілком очевидно, Німеччина як європейський лідер прагне стабілізувати ситуацію в Європі. Вирішення ситуації в Україні означало б і послаблення напруженості в самому ЄС. Так, під час зустрічі з Порошенком, Меркель заявила, що для досягнення політичного вирішення теперішнього конфлікту на Донбасі треба якомога швидше провести новий раунд переговорів на найвищому рівні. Йдеться про перемовини в так званому «Нормандському форматі». Крім того, Меркель запевнила главу української держави, що новообраний Президент Франції Еммануель Макрон готовий вести такі переговори. На тлі цього було також обіцяно якомога швидше відновити контакти між главами трьох причетних до перемовин держав та самою Меркель.  Порошенко в свою чергу наголосив, що не бачить «жодних інших альтернатив» Мінському процесу [4]. Останнє, втім, означає, що Президент Порошенко не бачить альтернативи існуючій реальності, тобто, продовженню бойових дій на Донбасі на низькому рівні інтенсивності.

Цим і користається Росія. Поступово вона утворює на Донбасі квазідержавні інститути, визнає паспорти ЛНР та ДНР, запроваджує в обіг російський рубль, націоналізує підприємства та всіляко «саботує» Мінський процес.

Підкреслимо, що візит Президента до Німеччини відбувся після перемоги Макрона у Франції, який є однією зі сторін «Нормандського формату», та напередодні Саміту «Великої Сімки», де ситуація в Україні стояла на порядку денному. Тому, була надія, що Німеччина, як європейський лідер, може мати вплив на консолідовану позицію країн G 7 у підтримці України. Так, Ангела Меркель та Еммануель Макрон намагалися закріпити можливість для нових санкцій у випадку порушення Мінських домовленостей. Однак, у заключне комюніке Саміту увійшла лише частина заяви, що «держави G 7 визнають взаємозв’язок між тривалістю санкцій до моменту повного виконання Росією Мінську». Водночас, країни G 7 обмежилися запевненням в тому, що вони «готові до посилення санкцій у випадку таких порушень» [5]. Нагадаємо, ситуація в Україні буде також обговорюватися на зустрічі «Великої двадцятки» яку скоро буде приймати Ангела Меркель у своїй країні. 

 

  1. http://bit.ly/2rQp
  2. http://www.president.gov.ua/news/yaksho-minski-domovlenosti-ne-vikonuvatimutsya-z-visokoyu-do-41490
  3. http://bit.ly/2qBkroh
  4. http://bit.ly/2r6vqtb
  5. https://uain.press/main1/g7-kryhkyj-soyuz-vydymist-yednosti/

 

This entry was posted in Аналіз теми тижня. Bookmark the permalink.

Comments are closed.