INTERNATIONAL WEEKLY № 10 (01.06.2017 – 16.06.2017)

Пріоритет зовнішньої політики України – набуття членства в НАТО: втрачені можливості та перспективи

 

08 червня 2017 року Верховна Рада України прийняла законопроект № 6470 щодо поновлення зовнішньополітичного курсу України на поглиблення співробітництва з метою набуття членства в НАТО. Рішення було ухвалено на пленарному засіданні 276 депутатами. Автором законопроекту виступає спікер Верховної Ради Андрій Парубій.

У пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що прийняття Закону сприятиме розширенню і поглибленню співробітництва України з Організацією Північноатлантичного договору, зміцненню національної безпеки України, а також забезпечить гарантію її суверенітету та територіальної цілісності. Таким чином, Верховна Рада України внесла зміни до Закону «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики». Суть цих змін полягає у заміні фрази про те, що Україна прагне «досягнення критеріїв, необхідних для набуття членства (в НАТО)», на формулювання «набуття членства».  У Законі «Про основи національної безпеки України» обтічне формулювання про «інтеграцію в євроатлантичний безпековий простір» було доповнено фразою «з метою набуття членства в Організації Північноатлантичного договору» [1].

Даний законопроект є дороговказом на вступ України до НАТО, однак, не передбачає конкретних механізмів та зобов’язань з боку України. Цим пояснюється така ж обтічна реакція самого Альянсу на прийняття згаданого законодавчого акту. В Організації Північноатлантичного договору повідомили: «Ми взяли до відома рішення Верховної Ради. На сьогодні Україна не подавала заявку на вступ до НАТО. Київ фокусується на реформі та модернізації інституцій оборони і безпеки, і НАТО підтримує ці зусилля. Це – пріоритет»[2]. Нагадаємо, раніше Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявляв, що союзники готові розглянути заявку України на вступ до Альянсу, якщо вона надійде.

Віце-прем’єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе відзначила: «Тепер однією з основ нашої зовнішньої політики буде поглиблення співпраці з НАТО з чіткою метою отримання членства в цій організації». Вона цілком слушно підкреслила, що крім кінцевої мети у вигляді набуття членства, рішення допоможе об’єднати громадянське суспільство та державні установи навколо роботи над реформуванням країни за стандартами НАТО [3].

Автор вищезгаданого законопроекту Андрій Парубій  підкреслив, що за останні роки українська армія стала однією з найбільш дієздатних і ефективних армій на європейському континенті. Тому, політик переконаний, що вступ України в НАТО сьогодні однаково важливий як для України, так і для Північноатлантичного альянсу [4].

Нині відносини України та НАТО значно активізувалися. З огляду на відкритий збройний конфлікт в Україні, незаконну окупацію Криму та територій на Сході нашої держави, членство в НАТО є стратегічним пріоритетом зовнішньої політики України. Однак, уся наша політика вирізняється однією яскравою рисою – непослідовністю. Україна прийняла рішення про вступ до НАТО у 2003-2014 рр. ще за часів президентства Л. Кучми, а потім відмовилася від такого напрямку. У 2007 році В. Ющенко знову вніс до Стратегії національної безпеки України мету набуття членства в Альянсі. Але у нього так і не вистачило належної політичної волі рухатися шляхом реформ у напрямку до НАТО. Наслідком цього стала повна відмова В. Януковичем від перспективи членства в Північноатлантичному альянсі. Це рішення було законодавчо затверджено у формулі позаблокового статусу. У 2014 році ВРУ скасувала позаблоковий статус, але, Президент Порошенко теж не наважився законодавчо закріпити положення про набуття членства в НАТО стратегічним пріоритетом України. І ось, нарешті у 2017 році ВРУ таки прийняла таке рішення. Чому? Головна причина – внутрішня. З наближенням виборів П. Порошенко змушений рахуватися із суспільною думкою. Дані опитування, проведеного фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та соціологічною службою Центру Разумкова з 11 по 16 травня 2016 року свідчать, що 78 % опитаних українців готові підтримати вступ України до НАТО [5].

Ще однією проблемою України є те, що ввесь час ми наздоганяємо втрачене.  Позаблоковий статус абсолютно не виправдав себе, і логічно було б одразу після російського вторгнення оголосити про курс на інтеграцію з НАТО. Прийняття вищезазначеного Закону врешті чітко зафіксувало курс України на інтеграцію до НАТО на законодавчому рівні, що в майбутньому має прискорити перебіг реформування України в цьому напрямку.

Тож, як показує історичний досвід, головна причина нашої неготовності щодо членства в Альянсі не в тому, що «в НАТО нас не чекають», – в Альянсі нікого не чекають: до нього приєднуються подаючи заявку, (на чому й наголосив Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг). Головна причина – у відсутності політичної волі для реалізації курсу на вступ до НАТО у нашої політичної еліти, включно з Президентом. Від так, це дає грунт для політичних спекуляцій на темі НАТО українському політикуму. У цьому полягає головна загроза чергової відмови від перспективи набуття членства в Альянсі. Хоча, людям зі здоровим глуздом очевидно, що захиститись від такого потужного ворога як Росія можна тільки приєднавшись до системи колективної безпеки.

Разом з тим, Росія нарощує свою військову могутність і стала справжньою загрозою країнам ЄС. У цьому контексті актуалізується питання справжнього стратегічного партнерства України з НАТО. Набуття членства в НАТО означає абсолютний крах усієї політики Путіна у регіоні. Відтак, слід бути готовими до продовження потужного опору з боку Кремля.

 

Таким чином, набуття членства у НАТО для України має досить вагоме значення, тому потрібно докласти немало зусиль задля досягнення цієї мети та в жодному разі не робити кроків назад. В нинішніх відносинах України і НАТО все більш важливого значення набуває забезпечення обороноздатності України. Відповідно, прийняття законопроекту є важливим кроком, що допоможе поглибити та розширити співпрацю з НАТО та посилити національну безпеку.

  1. http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=61822

  2. https://www.unian.ua/politics/1964659-u-nato-vzyali-do-vidoma-rishennya-verhovnoji-radi-schodo-chlenstva-v-alyansi.html

  3. http://www.eurointegration.com.ua/news/2017/06/8/7066854/

  4. https://www.ukrinform.ua/rubric-politycs/2243502-rada-uhvalila-zakon-pro-kurs-ukraini-na-vstup-do-nato.html

  5. http://dif.org.ua/article/gromadska-dumka-pro-nato-noviy-poglyad

This entry was posted in Аналіз теми тижня. Bookmark the permalink.

Comments are closed.