INTERNATIONAL WEEKLY № 10 (01.06.2017 – 16.06.2017)

Введення віз з Росією це питання безпеки а не торгів

 

На сьогоднішній день тривають дискусії про введення візового режиму між Україною та Росією. Стосовно цього питання висловився секретар РНБО Олександр Турчинов наголосивши, що українці мають поставити «надійний заслін», що захищатиме країну від ворожої агентури, терористів, сепаратистів, тощо. А для громадян Росії потрібно запровадити правило в'їзду в Україну тільки за біометричними паспортами. «Я вважаю, коли Європа відчиняє для нас двері у вигляді отримання безвізового режиму, ми повинні зробити так, щоб у ці двері не полізли носії антиєвропейської агресивної ідеології «русского мира» – зазначив
О. Турчинов [1].

9 червня, Міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив, що він не проти введення візового режиму з РФ, але потрібен чіткий підхід і бачення того, що буде далі. «Це питання, потрібно вирішувати і в часі, і з точки зору цих процедур, на основі чіткого підходу і розуміння, яким чином Росія буде намагатися це перебити, і наших громадян втягувати в обов'язкове російське громадянство. Цьому потрібно однозначно запобігти. Варто врахувати наших громадян, котрі зараз перебувають на території тимчасово окупованого Криму, треба пам’ятати те, що на сьогоднішній день майже 3 млн українців перебувають на території РФ» – зазначив міністр [2]. Станом на 12 червня, голова МЗС Павло Клімкін запропонував альтернативу візового режиму. Сказавши, що відтак, в Україні може з’явитися система попереднього інформування громадян Росії про їх намір відвідати нашу країну. Голова МЗС підкреслює, що головним для українців є встановлення контролю на кордоні. А також, що візи для росіян можна було б запровадити вже давно, проте виникає питання жителів Криму, яких окупаційна влада може змусити «робити візу до власної країни». Окрім того, на території Росії живуть громадяни України, і в разі введення візового режиму, влада РФ може тиснути на них для зміни громадянства [3].

1 червня 2017 року в Мін'юсті було оголошено про готовність введення візового режиму з Росією. «Україна готова до введення візового режиму з Російською Федерацією, але необхідно політичне рішення», – заявив Міністр юстиції України Павло Петренко [4]. В той же час, у відповідь Росія висловила намір ввести візовий  режиму з Україною. 6 червня голова МЗС РФ Сергій Лавров заявив, що Росія введе візовий режим з Україною у відповідь на аналогічні дії Києва. «Коли всерйоз говорять про введення візового режиму, як видумаєте, ми повинні все це проковтувати і не відповідати взаємністю? – зреагував Лавров[5].

Наміри щодо введення візового режиму з Росією почалися відразу після анексії Криму та початку збройного конфлікту на сході України. Багато політичних експертів справедливо вважають, що доцільно було б затвердити візовий режим ще у 2014 році, однак, це питання стоїть актуальним і досі. З одного боку, час від часу пропонуються альтернативи та спрощення, з іншого, розглядається питання про посилення обмежувальних заходів, наприклад про повне закриття кордонів з Росією. Це демонструє відсутність чіткого бачення оборони держави. До цього часу йдуть маніпуляції з питаннями державної безпеки, через простий бізнесовий інтерес певних політичних груп, які не бажають понести матеріальні втрати просто через закриття українсько-російського кордону.

Віце-президент ПАРЄ, депутат Верховної Ради Георгій Логвинський цілком слушно зазначив : «Зрештою ми маємо визначитись, як-то кажуть, чи воюємо ми з РФ, чи торгуємо. Росія є країною агресором, а отже кордони з нею не повинні бути настільки прозорими, як з іншими державами. Вважаю, що при правильній побудові системи захисту держави, введення віз з РФ може додати користі національній безпеці України»[6].  Богдан Яременко стверджує, що при введені візового режиму з РФ громадяни України будуть змушені влаштуватися в черги при російських консульствах в Україні. «По суті, стану війни повною мірою може відповідати не візовий режим, а заборона на подорожі між Україною та РФ за винятком тих випадків, на які існує згода українських спецслужб» [7].

Однак, тут потрібно чітко зрозуміти: країна має будувати свою стратегію внутрішньої і зовнішньої політики виходячи із фактичного стану війни, а не з позиції миру. А візовий режим перш за все є заходом внутрішньої безпеки. І основна його мета захистити державу від небажаних «гостей», які можуть бути загрозою національній безпеці.  У нас більш ніж 400 км відкритого кордону з РФ, який абсолютно не контролюється Україною. Очевидно, що відкритість українсько-російського кордону несе небезпеку і країнам Європи. Тим часом Кремль користується невизначеністю Києва і з 2014 року із Росії до України вільно потрапляють «туристи» та «гуманітарні конвої» зі зброєю, які здійснюють всілякі диверсії. Складається враження, що до цього часу ми ще маємо пострадянську колоніальну еліту, яка все ще мислить інтересами метрополії.

Та поки  ми розмірковуємо над негативами від введення візового режиму боячись завдати певних незручностей росіянам, Росія вже де-факто запровадила візовий режим для українців. Нещодавно, стало відомо, що жителі України, які отримали дозвіл на тимчасове проживання в Росії, не можуть вільно покинути країну. Якщо українець в Росії отримав патент на роботу чи дозвіл на тимчасове проживання у Росії, щоб покинути країну, йому треба оформити виїздну візу. Без неї російські прикордонники мають право не випускати людину закордон. А за певних умов накласти і штраф [8].

 

Але, перш за все ініціатива введення візового режиму з Росією диктується  потребою забезпеченням національних інтересів України. Затвердження візового режиму сприятиме контролю та наявності інформації про людей, що будуть перетинати кордон. Адже наразі питання безпеки є основним для України.

  1. http://24tv.ua/vizoviy_rezhim_z_rosiyeyu_turchinov_zaproponuvav_svoyu_alternativu_n829928
  2. http://www.pravda.com.ua/news/2017/06/9/7146389/
  3. http://24tv.ua/vizoviy_rezhim_z_rosiyeyu_klimkin_zayaviv_pro_alternativu_n828662
  4. https://www.unian.ua/politics/1954036-minyust-otsiniv-gotovnist-ukrajini-do-vvedennya-vizovogo-rejimu-z-rosieyu.html
  5. https://www.unian.ua/politics/1977076-u-lavrova-obitsyayut-vidpovisti-za-faktom-yakscho-ukrajina-vvede-vizi-dlya-rosiyan.html
  6. http://m.day.kyiv.ua/uk/article/podrobyci/vidirvatys-vid-agresora
  7. https://www.facebook.com/bohdan.yaremenko/posts/1494733147257469
  8. http://24tv.ua/ukrayintsi_yaki_otrimali_dozvil_na_timchasove_prozhivannya_u_rosiyi_ne_mozhut_vilno_pokinuti_krayinu_n830738

This entry was posted in Аналіз теми тижня. Bookmark the permalink.

Comments are closed.