INTERNATIONAL WEEKLY № 11 (17.06.2017 – 30.06.2017)

Саміт ЄС та його результати для України

 

22 червня 2017 року стартував Саміт ЄС у Брюсселі. Основними питаннями Саміту стали спільна європейська безпека  і оборона, міграційна криза та Brexit. Європейські лідери розглянули також ситуацію в Україні та стан виконання Мінських домовленостей. Брюссель відвідав і Президент України Петро Порошенко, де провів ряд зустрічей з європейськими лідерами. Основним очікуванням України було продовження санкцій проти Росії. Порошенко проінформував європейських партнерів про загострення ситуації на Сході України, стан виконання та конкретні випадки порушення російською стороною Мінських домовленостей з метою забезпечення позитивного рішення Європейської ради про продовження секторальних санкцій проти Кремля.

Ще до початку саміту глава Української держави зустрівся з президентом Європейської Ради та канцлером Німеччини. За результатами зустрічі з Президентом Європейської Ради Дональдом Туском Порошенко заявив, що Угода про асоціацію України з Європейським Союзом почне працювати у повному обсязі вже з 1 вересня цього року. Також він наголосив, що лідери європейських держав, Президент Європейського Союзу і президент Європейської комісії зробили все можливе для того, щоб вступ у дію і завершення ратифікації Угоди про асоціацію України з ЄС нарешті відбувся.

Президент Європейської Ради, у свою чергу,  високо оцінив зусилля, яких доклала Україна задля реалізації проєвропейських прагнень та подякував Україні і українському народу за незмінність позицій. «Ви змогли отримати безвізовий режим і дозвольте подякувати вам за вашу проєвропейську рішучість і мужність, з якою ви захищаєте вашу незалежність. За всі свої, навіть найменші успіхи, вам довелося заплатити важкою працею і також, на жаль, кров’ю. Ви нічого не отримали за дарма», – сказав він. Туск також підтвердив, що за кілька тижнів буде завершено роботу над Угодою про асоціацію та висловив тверде переконання, що це сприятиме подальшому розвитку України. Разом з тим, він нагадав, що українцям необхідно також захиститися від корупції [1].

Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте запропонував внести поправки до Угоди про асоціацію з Україною, які передбачають, що Брюссель не обіцяє Києву членства в ЄС і не надає військової підтримки [2].  Президент Франції Еммануель Макрон та канцлер Німеччини Ангела Меркель прозвітували про стан справ з імплементацією Мінських угод. Тож за підсумками Саміту лідери ЄС вирішили продовжити блок економічних санкцій проти Росії до 31 січня 2018 року через невиконання Мінських домовленостей та окупацію частини території України. Президент Порошенко з цього приводу зазначив: «Реакція наших партнерів з Євросоюзу така сама, як і реакція наших партнерів зі Сполучених Штатів Америки – санкції будуть продовжуватись» [3]. Як відомо, французький Президент Еммануель Макрон хоче провести зустріч лідерів «Нормандської четвірки» ще до початку саміту Великої двадцятки, який планується на 7-8 липня.  Його ж зустріч з Президентом України  заплановано на 26 червня. 

Таким чином, зовнішньополітичний вектор України у напрямку ЄС має важливі досягнення. Результати візиту Порошенка до Брюсселю можемо зарахувати як ще одну перемогу на дипломатичному фронті російської гібридної війни. Санкції проти Росії збережено, безвізового режиму з ЄС досягнуто, Угода про асоціацію України з Європейським Союзом  вступить у дію восени.  Однак,  потрібно звернути увагу на те, що у ЄС користуються кожною нагодою щоб нагадати Президенту про корупцію в Україні. Крім того, в Україні відкритий кордон з Росією, який не контролюється владою, а це є загрозою для кордонів ЄС з якими у нас  вже діє безвізовий режим. Усе це надалі залишатиметься тими важливими питаннями, на яких Брюссель фокусуватиме свою увагу. У ЄС розуміють усю внутрішню турбулентність в Україні, тому у деякій мірі, ЄС зробив аванс у розбудову європейської Української держави, де у першу чергу громадянське суспільство довело свої європейські прагнення.

 

  1. http://www.president.gov.ua/news/z-1-veresnya-ugoda-pro-asociaciyu-zapracyuye-u-povnomu-obsya-42002
  2. http://ua.euronews.com/2016/12/15/migration-turkey-syria-war-and-brexit-dominate-eu-summit
  3. http://www.preident.gov.ua/news/sankciyi-dayut-mozhlivist-rosiyi-pochati-vikonuvati-minski-d-42014 
This entry was posted in Аналіз теми тижня. Bookmark the permalink.

Comments are closed.