INTERNATIONAL WEEKLY № 11 (17.06.2017 – 30.06.2017)

НАТО готується до оборони, а в Україні під виглядом “реформ” руйнується створене

 

 

Після російського військового вторгнення в Україну Східна Європа стала набагато вразливішою. На фоні гібридної війни, яку веде Кремль на території України, НАТО намагається зміцнити свій східний фланг. Так, нещодавно Альянс відпрацював питання оборони Сувалкского коридору від потенційного вторгнення Росії. Американські та британські війська провели перші широкомасштабні оборонні навчання НАТО на кордоні Польщі та Литви, відпрацьовуючи сценарій, відповідно до якого Росія може спробувати відрізати країни Балтії від іншої частини західного Альянсу. У навчаннях НАТО взяло участь понад 10 тис. військових, більше 70 кораблів і близько 70 літаків [1].

Москва ж традиційно все спростовує та заперечує наявність будь-яких планів захоплення країн Балтії. Разом з тим  Росія стверджує, що НАТО загрожує стабільності Східної Європи, нарощуючи військову присутність і проводячи подібні військові навчання. Так зокрема, міністр оборони Російської Федерації Сергій Шойгу вважає: «Те, що відбувається, наочно демонструє відверте небажання західних партнерів відмовитися від антиросійського курсу». За його словами, НАТО підвищило «інтенсивність» оперативної та бойової підготовки в рамках навчань Baltic Operations -  2017 і Saber Strik – 2017, в результаті чого ситуація на західних кордонах РФ має тенденцію до погіршення [1].

Однак, як відомо у вересні цього року плануються широкомасштабні військові навчання Росії та Білорусі «Захід – 2017». Вони об’єднають понад 100 тисяч військових і будуть найбільшими російськими навчаннями після 2013 року. Натомість американські військові збираються провести свої навчання у Швеції, Польщі і в Україні – в той самий час, коли відбудеться російський «Захід-2017» [2].  За словами командувача сухопутних військ США у Європі Бена Ходжеса, Росії не можна довіряти, адже існує безліч прикладів того, як Москва не дотримується жодних домовленостей і постійно порушує обіцянки. «Коли Росія захопила Крим – це відбувалося на тлі військових навчань. Коли росіяни увійшли в Грузію – також були навчання. І я б не виключав подібного розвитку подій у зв’язку з цими навчаннями. Але НАТО – це професіонали, ми всі працюємо над тим, щоб мати найвищий рівень готовності під час таких от навчань», – зазначив Ходжес [3]. 

Гібридна війна Росії проти України залишається топовою темою в НАТО. Разом з тим, Кремль несе загрозу не тільки прямого військового втручання а й кіберагресії у країнах Європи. Ці питання лежать в основі співробітництва України та НАТО. Нині в Альясі розцінюють Україну як одного з найважливіших партнерів, адже українці кожного дня відпрацьовують у практичній площині опір російській агресії на усіх фронтах. Останнім доказом цього стала зустріч Секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олександра Турчинова із заступником Генерального секретаря НАТО Камілем Грантом, яка відбулася у червні цього року. Сторони обговорили гібридну агресію Росії проти України, питання співпраці з країнами-членами НАТО у військово-технічній сфері та кібербезпеці, а також питання переходу сектора безпеки та оборони України на стандарти НАТО, зокрема її оборонно-промислового комплексу.

 «Агресію РФ може зупинити лише потужна зброя та сильна армія», – наголосив О.Турчинов, додавши, що відновлення багатосторонньої військово-технічної співпраці України з країнами-членами Альянсу є одним з головних наших пріоритетів. Каміль Грант наголосив, що Альянс не залишає поза увагою теми анексії Криму Росією та подій на сході України. «НАТО демонструє єдність щодо дій Росії, які надзвичайно небезпечні для світового порядку», – зазначив він.  «НАТО вважає Україну одним з найважливіших партнерів та дуже оптимістично оцінює перспективи нашої співпраці», – підсумував він [4].

У той час коли НАТО вважає Україну найважливішим партнером, всередині країни приймаються сумнівні рішення які підривають фундамент формування професійних Збройних Сил України. Останнім таким рішенням вищого керівництва держави стало реформування Національної академії сухопутних військ у Львові, з ліквідацією там трьох військових факультетів випускники яких становлять основний командний склад бойових підрозділів, що утримують оборону фронту на Донбасі. Майбутніх артилеристів міністр Степан Полторак хоче навчати у Сумах, танкістів – у Харкові, саперів – у Кам’янці-Подільському. Львівській Академії сухопутних військ підпорядкований Міжнародний центр миротворчості та безпеки, тобто Яворівський полігон. Тут натівські офіцери проводять вишкіл українських військовослужбовців, навчаються строковики і контрактники. Це один із найбільших полігонів в Європі, площею понад 30 гектарів [5]. Рішення про так-зване реформування Академії позбавлене будь-якого здорового глузду та є нелогічним, несистемним, особливо у час війни. Постає питання, навіщо державі «реформувати» Академію та відривати курсантів від тренувань на Яворівському полігоні, який нині є базою обороноздатності України та переправляти їх на локації, які не мають відповідного оснащення та тренерів?

Таким чином, останні події свідчать, що в НАТО справді практично і політично підтримують Україну у цей важкий час гібридної війни, однак, Кремль не єдиний ворог України. Своїми чи то непрофесійними рішеннями чи то спланованими, керівництво держави продовжує руйнувати вже створене та не задумується про перспективу і наслідки таких діянь. 

  

 

 

 

  1. https://www.rbc.ua/ukr/news/ministr-oborony-rf-uvidel-antirossiyskiy-1498050613.html
  2. https://ukrainian.voanews.com/a/3905442.html
  3. http://tyzhden.ua/News/194755
  4. http://ua.interfax.com.ua/news/general/429175.html
  5. https://www.radiosvoboda.org/a/28570573.html

 

 

 

This entry was posted in Аналіз теми тижня. Bookmark the permalink.

Comments are closed.