INTERNATIONAL WEEKLY № 11 (17.06.2017 – 30.06.2017)

Візит Президента Порошенка до США: тактичний успіх чи стратегічна перспектива?

 

20-21 червня 2017 року Президент України здійснив робочий візит до Сполучених Штатів Америки під час якого зустрівся з Президентом Дональдом Трампом. У рамках візиту відбулася низка зустрічей з ключовими американськими лідерами. Основними питаннями, які обговорювали сторони стали: безпекова ситуація в Україні; військово-технічне співробітництво; економічне співробітництво; енергетика; корупція в Україні. 

Незважаючи на те, що зустріч з Трампом відбулась у форматі «dropin» (10 хв.), Президент Порошенко зазначив, що була дуже довга і змістовна розмова з Президентом США Дональдом Трампом під час якої було наголошено на підтримці Сполученими Штатами Америки суверенітету, територіальної цілісності і незалежності нашої держави та протидії російській агресії [1].  Трамп прокоментував зустріч словами: «У нас булла дуже-дуже хороша дискусія і досягнуто значного прогресу» [2]. Міністр оборони США Джеймс Меттіс теж висловив повну підтримку Україні і виступив за збереження санкцій проти Росії як країни-агресора. Зокрема, він наголосив, що навіть перед обличчям загрози агресії, кібератак та іншого Україна демонструє стійку відданість і робить багато [3].

Окремо слід відзначити домовленості України та США в економічній та енергетичній сферах. Під час зустрічі з Міністром енергетики США Ріком Перрі Порошенко обговорив питання реалізації спільних проектів у атомній енергетиці, галузі видобутку енергоносіїв в Україні, а також можливості постачання палива, зокрема вугілля та скрапленого газу із США. Тут слід нагадати про позицію Туречиини, яка забороняє прохід танкерів зі скрапленим газом через протоку Босфор. Також була обговорена тематика зміцнення європейської енергетичної безпеки, зокрема у контексті можливостей модернізації і розвитку транзитних потужностей України та реалізації нових європейських транспортно-енергетичних проектів [4].

За словами Президента, під час візиту були намічені конкретні плани, які передбачають збереження і навіть посилення санкційного режиму по відношенню до Росії до повного виконання нею Мінських угод [1]. Показовим моментом стало підписання Трампом у день візиту Порошенка розширеного пакету санкцій проти 38 фізичних та юридичних осіб Росії. Сергій Рябков, заступник міністра закордонних справ Росії назвав такі дії Вашингтону «політичним подарунком» Порошенку, який перебував у той час в США. Також він заявив, що: «Без реакції, в тому числі у вигляді практичних заходів у відповідь з нашого боку, новий американський випад не залишиться» [5]. Окрім того, успіхом є перспектива підписання угод з оборонного співробітництва, включаючи угоду про оборонні закупівлі і угоду про військово-технічну співпрацю.

Україна продовжує вбачати США як додаткову силу у форсуванні «Нормандського» формату переговорів щодо ситуації на Сході України і це було одним із питань обговорення Президентів. Порошенко підкреслив, що українська сторона буде вітати і більш активну участь, у тому числі і представницьку, у форматі мінського процесу, зокрема і в тристоронній контактній групі. Він зазначив: «Ми вважаємо, що це може привнести нове дихання, перезавантаження і принести швидкі результати» [6].

Загалом, незважаючи на вже традиційну непередбачуваність Трампа, візит Петра Порошенка до Вашингтону приніс певні позитивні результати. Як відомо, Президент США раніше заявляв про потребу налагодження відносин з Кремлем, однак, у цьому питанні він не має підтримки серед політичної еліти, більше того, у разі будь-яких рухів в сторону поступок Росії, зазнає нищівної критики. Окрім того, на початку президенства Трампа його позиція щодо України була досить невизначеною. Тому, вектор України на встановлення контактів  на високому рівні з Вашингтоном цілком себе виправдовує, адже Києву надважливо було заручитися підтримкою США не тільки як світового лідера, а й як лідера НАТО. Важливе значення має той факт, що зустріч Порошенка та Трампа відбулася до зустрічі Трампа та Путіна. Це дає впевненість, що  Вашингтон не збирається йти на поступки Москві щодо України. Тому одне із завдань зовнішньої політики Києва щодо продовження санкційної політики США виконане. Заяви Білого Дому щодо підтримки України є чітким і вагомим сигналом для інших країн. Схоже, що нині у битві Києва та Москви за Вашингтон, тактична перемога на нашій стороні.

Таким чином, Білий дім взяв до уваги рекомендації аналітичного центру Heritage Foundation, які були оприлюднені напередодні візиту Порошенка та зводяться до 3 положень:

-          США повинні продовжувати економічні санкції проти Росії, які були запроваджені у відповідь на агресію Росії в Україні;

-          США повинні підтримувати реформування ЗСУ заради підвищення їх боєздатності;

-          майбутня життєздатність трансатлантичного співтовариства буде залежати від подальшого перебігу конфлікту на сході України, де відбуваються бої [7].

 Разом з тим, політична еліта США закликала Порошенка боротися з корупцією. У цьому контексті  Віце-президент Пенс наголосив на важливості продовження реформ щодо  боротьби з корупцією, поліпшення ділового клімату та продовження програми Міжнародного валютного фонду для України [8]. Таким чином, США дали зрозуміти, що вони володіють ситуацією про внутрішній стан справ в Україні і що без подолання корупції  у майбутньому, на суттєву допомогу розраховувати не варто. Це у свою чергу означає, що незважаючи на тактичний успіх візиту Порошенка, у нього таки залишається досить вузьке коло можливостей, бо для подолання корупції потрібно ліквідувати увесь клептократичний режим в Україні. 

 

  1. http://www.president.gov.ua/news/vzhe-najblizhchim-chasom-bude-pidpisano-ukrayinsko-amerikans-41982

  2. http://nv.ua/ukr/world/geopolitics/tverda-pidtrimka-golovni-pidsumki-zustrichi-poroshenko-i-trampa-1352771.html

  3. http://www.eurointegration.com.ua/news/2017/06/21/7067478/

  4. http://www.president.gov.ua/news/prezident-ukrayini-proviv-zustrich-z-ministrom-energetiki-ss-41942

  5. http://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/2792045

  6. http://www.president.gov.ua/news/mi-obgovoryuvali-bilsh-aktivne-zaluchennya-amerikanskih-part-41990

  7. http://www.heritage.org/global-politics/report/president-poroshenkos-visit-opportunity-reaffirm-us-commitment-ukraine

  8. https://www.whitehouse.gov/the-press-office/2017/06/20/readout-vice-presidents-meeting-ukrainian-president-petro-poroshenko

This entry was posted in Аналіз теми тижня. Bookmark the permalink.

Comments are closed.