INTERNATIONAL WEEKLY # 12 (15.08.2017 — 31.08.2017)

Курт Волкер про перспективи членства України в НАТО і про реальну війну на Донбасі розв’язану Росією.

23 серпня Курт Волкер – спеціальний представник Сполучених Штатів Америки по Україні відвідав Київ, де приєднався до міністра оборони США Джеймса Меттіса на зустрічах із представниками влади України. Як колишній представник США в НАТО Курт Волкер надав компетентні відповіді щодо перспектив України у євроатлантичній інтеграції. 

У своєму інтерв’ю він відзначив, що підготовка до членства в Альянсі займає довгий час, хоча й визнав, що Україна буде в змозі провести всі потрібні реформи [1]. «США, ЄС, Росія – усі повинні розуміти, що Україна – незалежна держава. Ніхто не може говорити, коли їй вступити в НАТО. Але це не означає, що Україна близька до того, щоб отримати запрошення для вступу в НАТО. Цей процес забирає багато часу», – зазначив спеціальний представник США по Україні [2]. Також він висловив сумнів, що Україна готова вступити в НАТО, а НАТО – прийняти її за нинішньої ситуації. За його словами, для початку Києву належить провести політичні та економічні реформи, побороти корупцію і налагодити відносини з сусідами. Особливу увагу Волкер приділив корупції, зазначивши, що США отримують інформацію про рівень проблеми в тому числі й від американського бізнесу, який працює в Україні [3].

Таким чином, зі слів Курта Волкера цілком справедливо випливає висновок, що вступ України до НАТО цілком залежить від волі вищого керівництва країни здійснювати реформи у цьому напрямку, зокрема й боротися з корупцією. Але ж тоді їм прийдеться вести боротьбу проти самих себе. Відтак, по великому рахунку, воно не зацікавлене в членстві України в НАТО.

Разом з тим нагадаємо, що 21 серпня 2017 року у Мінську відбулася зустріч Курта Волкера і помічника президента Росії Владислава Суркова. Зустріч пройшла у закритому для ЗМІ режимі. Знаковим є те, що саме Сурков є одним з організаторів та розробників гібридної війни Кремля в Україні. Очевидно, що він намагався навязати своє бачення ситуації на Донбасі. Сурков висловив задоволення зустріччю, назвавши її «корисною і конструктивною» [4].

Пізніше, у своєму інтервю Волкер зазначив, що потрібно чітко розуміти, що на Донбасі є російські війська, в Донецькій і Луганській областях. Там є військова техніка та обладнання. Проблема в тому, що присутність там військової техніки створює конфлікт. На його думку, інтерес Росії в Донбаському регіоні – дестабілізувати обстановку. Щоб цього запобігти, необхідно створити умови для реального припинення вогню. Він також додав, що для уряду США немає ніякої різниці між Донбасом і Кримом, адже в обох випадках це протизаконна окупація і анексія [5].

Волкер також зазначив в Інтервю  The Financial Times , що відносини між Росією та США є важливими, але «вони будуть кульгати через цю проблему в Україні» [6]. Висловлювання Волкера свідчать про те, що США ставить питання вирішення ситуації в Україні у центр побудови своєї політики стосовно Росії.

Окрім того, з Білого Дому вже не раз лунали заяви про розгляд зміни позиції щодо надання Україні оборонних озброєнь летальної дії. Такими публічними заявами США намагаються показати Кремлю, що він має зробити певні конструктивні кроки у бік розвязання конфлікту. Таким чином зустріч Волкера та Суркова була певним зондуванням грунту з обох сторін. США намагалися зрозуміти на скільки Росія готова йти на компроміс по врегулюванні ситуації на Сході України. Москва ж прагнула зрозуміти, на скільки США серйозні у намірах постачати Україні летальне оборонне озброєння. Таким чином, Кремль може піти на «замороження» конфлікту в Україні, усвідомлюючи що для вступу у НАТО однією із умов є відсутність конфліктної ситуації на території держави претендента. Волкер з цього приводу заявив, що у такому випадку Росія має перебувати в міжнародній ізоляції [6]. За словами Волкера, Москва, швидше за все, була здивована як рішучістю України, так і трансатлантичним єднанням у питаннях про санкції, і після обрання президентів Трампа в США і Еммануеля Макрона у Франції хотіла прознати, наскільки підставовим залишається таке єднання [7].

Нагадаємо, посада спецпредставника з питань України в Держдепартаменті США створена вперше. Раніше питанням України в американському зовнішньополітичному відомстві займалася помічниця держсекретаря у справах Європи і Євразії Вікторія Нуланд. Призначення колишнього представника США в НАТО Курта Волкера спеціальним представником з урегулювання українсько-російського конфлікту свідчить про усвідомлення у Вашингтоні всього масштабу  проблеми російської агресії в Україні, що є загрозою для усієї європейської безпеки. Утворення такої посади служить також індикатором про те, що США готові до більш рішучих кроків щодо участі у врегулюванні ситуації на Донбасі, але шукати інший формат впливу на ситуацію поза межами участі в Мінському процесі.

 

 Заява Курта Волкера про те, що на Сході України іде реальна війна розв’язана Росією, а не антитерористична операція, кардинально змінює акценти у сприйнятті російсько-українського конфлікту. По-перше, США усвідомили реальність ситуації, і тому будуть готові розв’язувати цю «українську кризу» шляхом надання Україні допомоги в її обороні, а Росію будуть сприймати як агресора, а не як «посередника» в Мінському процесі. По-друге, чинна влада в Україні вже не може прикривати свою безпорадність і бездіяльність гібридним миром. Саме тому тільки після 3-х років війни вона нарешті наважилась назвати Росію «агресором», а захоплену російськими військами територію Донбасу «окупованою», маючи намір юридично закріпити це в новому законопроекті «Про особливості державної політики щодо відновлення державного суверенітету України над тимчасово окупованою територією Донецької та Луганської областей України».

  1. https://www.radiosvoboda.org/a/28701818.html
  2. http://ua.korrespondent.net/ukraine/politics/3880561-ukraina-poky-ne-hotova-vstupyty-v-nato-volker 
  3. http://bit.ly/2vFKJZ1
  4. http://gordonua.com/ukr/news/war/-u-minsku-zavershilasja-zustrich-surkova-i-volkera-rosijska-storona-nazvala-jiji-korisnoju-i-konstruktivnoju-203498.html
  5. https://zn.ua./POLITICS/rossiya-dolzhna-vyvesti-svoi-voyska-iz-donbassa-volker-258116_.html
  6. https://www.ft.com/content/c725eb8c-89aa-11e7-8bb1-5ba57d47eff7
  7. http://ua.korrespondent.net/ukraine/politics/3880838-kyievu-zbroia-rf-izoliatsiia-volker-pro-ukrainu

This entry was posted in Аналіз теми тижня, Відносини Україна-НАТО. Bookmark the permalink.

Comments are closed.