INTERNATIONAL WEEKLY № 13 (1.09.2017 – 18.09.2017)

«Захід – 2017» – чергові навчання чи реальна воєнна загроза?

Вже кілька місяців увага Північноатлантичного альянсу фокусується на спільних російсько-білоруських навчаннях «Захід – 2017». Велике занепокоєння для НАТО складали великі масштаби навчать, їх непередбачуваність, адже вони проходять в якісно нових геополітичних умовах. Окрім того, навчання проводяться поблизу кордонів кількох країн членів НАТО.

За даними білоруського міністерства оборони, на території Білорусі навчання пройдуть на 7-ми полігонах та у двох окремих місцевостях, навчатимуться 10 200 військовослужбовців, із них 7 тисяч – із білоруських підрозділів, 3 тисячі – з російських [1].

Раніше російсько-білоруською стороною декларувалося, що навчання мають виключно оборонний характер і у них братиме участь 12,7 тис. військових. Росія розмістила значну кількість військової техніки на території Білорусі, і як зазначають деякі експерти не лише на території проведення спільних навчань. Росія і Білорусь обмежили в чисельності та мобільності міжнародних спостерігачів. Все це свідчить  про не лише оборонний характер навчань а й наступальний. Тим паче, як показує минулий досвід після проведення аналогічних навчань у 2013 році, Росія розпочала окупацію України.

Про те, що  навчаннях «Захід – 2017» візьмуть участь понад 100 тисяч військовослужбовців, заявила Міністр оборони ФРН Урсула фон дер Ляєн на зустрічі з колегами з ЄС у Таллінні. Прес-секретар відомства пізніше прокоментував, що такими є оцінки, якими оперують у колах НАТО, а також результати спостережень, здійснюваних сусідніми країнами [2].

 До прикладу, раніше, у травні, командувач російським Балтійським флотом віце-адмірал Олександр Носатов заявив що до навчань «Захід – 2017» буде залучено весь Балтійський флот – практично всі підрозділи морської, сухопутної й авіаційної складових сил і засобів. При цьому офіційно в «Заході – 2017» буде задіяно лише 10 кораблів [2].

Ще до початку російсько-білоруських військових навчань Генеральний Секретар НАТО Єнс Столтенбер зробив ряд заяв у яких не безпідставно критикував Москву за не достатню відкритість навчань. Як відомо, лише три представника від НАТО спостерігають навчаннями. Росія запросила спостерігачів лише у так званий «день відвідувача», Білорусь у свою чергу дозволила п’ять «днів відвідувача», однак пересування спостерігачів у ці дні буде обмежене [3].

Виступаючи під час візиту до Естонії, Столтенберг сказав, що присутність військ Північноатлантичного союзу в Прибалтиці дала чітке повідомлення Москві про те, що напад на одного союзника викличе відповідь з боку всього Альянсу. «Ми будемо уважно стежити за навчаннями «Захід», ми пильні, але також спокійні, тому що ми не бачимо ніякої безпосередньої загрози проти будь-якого союзника НАТО», наголосив Генсек [3].

Також, Столтенбер заявив, що Росія перешкоджає належному міжнародному спостереженню на військових навчаннях «Захід – 2017» та  закликав Росію дотримуватися міжнародних зобов’язань. Зокрема Генсек наголосив: «Це важливо тому, що зі збільшенням військової активності біля наших кордонів ми потребуємо більшої прозорості, передбачуваності і звісно ж потребуємо запобігання інцидентам, а якщо вони вже трапилися, то запобігання їх виходу з під контролю» [4].

Заступник голови виконавчої Ради Євроатлантичного товариства у Варшаві, колишній посол Польщі при НАТО Єжи Марія Новак зазаначив: «НАТО критично оцінює масштаби, величину, непередбачуваність, відсутність транспарентності в російсько-білоруських діях, але розраховуємо, що Росія не піде на жодні провокації. Без сумніву, це є елементом політичного тиску на східний фланг НАТО й Україну, що неприпустимо». Стратегічною проблемою для регіону він назвав факт, що Росія має утричі сильніший військовий потенціал, ніж країни Східної Європи, включно з Україною. Утім, якщо порівнювати можливості російської армії з НАТО загалом, то тут перевага Альянсу є очевидною – у 4-6 разів [5].

У НАТО цілком розуміють можливість провокацій з боку Росії, тому ще заздалегідь укріпили свій східний фланг. Альянс дислокував 4 батальйонні бойові групи, загалом майже 4500 військовослужбовців, в Естонії, Латвії, Литві й Польщі, щоб запевнити ці країни в підтримці перед дедалі агресивнішими діями Росії після окупації нею українського Криму і агресії на сході України [1]. У МЗС Литви зауважили, що збройні сили країни постійно працюють з союзниками для забезпечення безпеки регіону, акцентуючи увагу на будь-яких можливих інцидентах або провокаціях [6].

 

Очевидно, такими навчаннями Кремль хоче залякати країни НАТО, показавши свої сили та міць. Проводячи такі масштабні військові навчання як «Захід – 2017», Росія втягує Білорусь у свою гібридну війну проти НАТО, ЄС та й України і таким чином створює для себе плацдарм для нападу. Очевидно, що такими навчаннями Москва відпрацьовує можливий напад на країни НАТО. Однак, більш за все Росія не наважиться на відкрите порушення кордонів НАТО, бо розуміє рішучість та консолідацію сил  Альянсу, але може вдатися до провокацій. Інше питання, яке хвилює Альянс є те, чи піде Росія з Білорусі після навчань забравши свою військову техніку, чи можливо після 20 вересня у Білорусі з’являться «зелені чоловічки» як свого часу це відбулося у Криму.

  1. http://www.pravda.com.ua/news/2017/09/14/7155104/
  2. http://bit.ly/2x6X10r
  3. http://tyzhden.ua/News/198836
  4. https://www.wsj.com/articles/nato-slams-russia-for-limiting-access-to-military-drills-1503682210
  5. https://www.ukrinform.ua/rubric-world/2304869-ekspert-pro-zapad2017-trivogu-viklikaut-masstabi-i-neperedbacuvanist-navcan.html
  6. http://24tv.ua/mizhnarodni_novini_tag1121?utm_source=seocopy

This entry was posted in Аналіз теми тижня, Відносини Україна-НАТО. Bookmark the permalink.

Comments are closed.