INTERNATIONAL WEEKLY № 13 (1.09.2017 – 15.09.2017)

Гібридна війна проти України набирає  нових форм.

 

Росія продовжує вести гібридну війну проти України як на території нашої держави так і на території інших країн не гребуючи жодними ницими та брехливими методами.

Вже вкотре для своїх спецоперацій Кремль використовує Білорусь. В кінці серпня на території Білорусі зник 19-річний громадянин України Павло Гриб. Батько повязує зникення сина з його активним антиросійськими дописами у соцмережах і впевнений, що юнака викрала ФСБ РФ через його патріотичні погляди, виманивши його на територію Білорусі за допомогою дівчини-росіянки. Офіційна влада Білорусі підтвердила факт перетину Грибом українсько-білоруського кордону. Те саме підтвердили й українські прикордонники. 29 серпня 17-річна росіянка з Сочі зізналася, що запросила українця Павла Гриба в Білорусь під тиском співробітників Федеральної служби безпеки РФ [1]. Пізніше українець опинився у слідчому ізоляторі у Краснодарському краї. Це офіційно підтвердила російська ФСБ. Проти українця, якого силовики викрали у Білорусі, фабрикують справу про тероризм [2].

Міністр закордонних справ України зазначив з цього приводу: «Викрадення Павла Гриба з території Білорусі це надзвичайно серйозна справа, і нам потрібно з’ясувати, як це відбулося. Для цього ми відслідковуємо інформацію з різних джерел. Росія не допускає до Гриба наших консулів, але ми будемо тиснути усіма можливими способами, і як тільки з’ясуємо всі обставини, за цим будуть подальші кроки» [3].

Український адвокат Євгенія Закревська подала заяву на захист інтересів Павла Гриба до Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) у Страсбурзі. Суд вимагає від уряду Росії до 25 вересня надати документи про стан здоров’я 19-річного українського громадянина Павла Гриба і про те, яка медична допомога надається йому в російському ув’язненні [4].

Україна висловила протест Мінську у зв’язку із затриманням Павла на білоруській території і вивезенням його в Росію. Однак, офіційний Мінськ відкидає будь-яку причетність до зникнення громадянина України на території Білорусі та  до співпраці з ФСБ РФ. Очевидно, що без відома Білорурі, Кремль не міг провести таку операцію. Як зазначив радник глави МВС Антон Геращенко: «Фактично відповідальність за випадок із Павлом Грибом лежить на білоруській владі. Тому що без їхньої згоди не могли організувати спецоперацію на їхній території. Якщо ж це було зроблено без їхньої згоди, то це просто неповага до Білорусі зі сторони російських спецслужб» [5].

Займаючись викраденням українських громадян Росія звинувачує в цих гріхах саму Україну, що можна розцінювати як новий метод ведення російської інформаційної віни. Таким приводом стала депортація російської журналістки «Першого канала» Анни Курбатової, яка у своїх репортажах подавала фейкову інформацію про події в Україні. «Російська пропагандистка Анна Курбатова буде примусово повернута до РФ. Україна є правовою державою, її правоохоронні органи діють виключно в рамках чинного законодавства. На цей момент триває оформлення необхідних документів для її офіційного видворення», зазначила речник СБУ Олена Гітлянська. Курбатовій заборонено в’їзд на територію України на три роки [6].

Раніше «Перший канал» (РФ) поширив повідомлення про нібито викрадення невідомими в Києві журналістки телеканалу Анни Курбатовой. Через деякий час «Перший канал» в прямому ефірі повідомив, що Курбатова затримана в Києві співробітниками СБУ [7].  Повідомлення про викрадення журналістки з’явилося також в рухомому рядку на телеканалі «Росія 24». За даними «Росія-24», її відвезли в невідомому напрямку [8]. Прес-екретар президента РФ Дмитро Пєсков вже заявив, що «Кремль не має інформації про викрадення Курбатової, але докладе всіх зусиль для з’ясування ситуації» [9]. Речник нацполіції Ярослав Тракало у коментарі Укрінформу повідомив, що поліція не отримувала повідомлень про, нібито, викрадення в центрі Києва кореспондента «Першого каналу» Анни Курбатової [6].

 

Це вже не перший випадок депортації російських журналістів і цілком виправданий з точки зору національної безпеки. Адже такі журналісти були не просто видворені через те, що були громадянами РФ, а через свою діяльність яка суперечить журналістській етиці та розповсюджує неправдиву інформацію. Організація з безпеки і співробітництва в Європі засудила депортацію журналістки Російської Федерації з України. Про це повідомляє прес-служба представника ОБСЄ з питань свободи засобів масової інформації Арлема Дезира [10]. Очевидно ОБСЄ робить висновки з позиції миру, однак в Украйні йде війна і на такі випадки відкритої дезінформації, які шкодять національним інтересам України та її безпеці потрібна негайна реакція. Саме через бездіяльність колишньої влади на аналогічні діяння, нині ми маємо доволі невтішну ситуацію у сфері інформаційної безпеки, яку ще більше підривають такі випадки.

 

  1. http://www.pravda.com.ua/news/2017/08/31/7153675/
  2. https://tsn.ua/video/video-novini/pavlu-gribu-yakogo-znayshli-u-krasnodarskomu-krayi-naynyali-rosiyskogo-advokata.html
  3. https://www.ukrinform.ua/rubric-society/2304667-vikradenna-pavla-griba-mzs-viznacitsa-sodo-bezpeki-ukrainciv-u-bilorusi.html
  4. https://ukrainian.voanews.com/a/gryb-echr/4025002.html
  5. http://24tv.ua/ukrayina_tag1119?utm_source=seocopy
  6. https://www.ukrinform.ua/rubric-society/2295647-zurnalistku-rosijskogo-persogo-kanalu-deportuut-z-ukraini-sbu.html
  7. http://ua.interfax.com.ua/news/general/445296.html
  8. http://www.pravda.com.ua/news/2017/08/30/7153567/
  9. https://ria.ru/world/20170830/1501394476.html
  10. https://www.rbc.ua/ukr/news/obse-osudila-deportatsiyu-rossiyskoy-zhurnalistki-1502806100.html

This entry was posted in Опір російській гібридній війні, Опір російській гібридній війні. Bookmark the permalink.

Comments are closed.