INTERNATIONAL WEEKLY № 16 (18.10.2017 — 31.10.2017)

ЗМІ як інструмент гібридної війни Росії

Нещодавно, 25 жовтня відбувся робочий візит Президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмаєра до Москви. Відзначимо, це був перший візит Президента ФРН за останні 7 років до РФ. Традиційно, після завершення переговорів відбулася прес-конференція на якій Путін і Штайнмаєр зробили ряд заяв. Однак, перекладач, який здійснював переклад, перебрехав слова Штайнмаєра. І звичайно ж мова йшла про Україну.  Перекладач приписав йому слова про «возз’єднання Криму з Росією», хоча насправді Штайнмаєр говорив про анексію. Відео прес-конференції було опубліковано російською відеоагенцією у складі державної медіагрупи Russia Today. Очевидно, що саме фразу про «возз’єднання Криму з Росією» підхопили решта пропагандистських ЗМІ.

На таку собі «помилку» перекладу звернув увагу посол України в Австрії Олександр Щерба. «Штайнмаєр каже німецькою: «Annexion». Перекладач збивається і перекладає: «Возз’єднання з Росією» – написав він у Facebook [1]. Переглянувши відеозапис, навіть ті, хто не володіє німецькою мовою можуть переконатися, що Штайнмаєр говорив саме про анексію. Хоча в англійській мові є чіткий відповідник німецькому annexion – annexation, саме цей термін і вживають західні посадовці, коли говорять про російську анексію Криму [2].

Так російські ЗМІ є дієвим інструментом ведення гібридної війни Росії і складовою її політики. Такі ЗМІ не гребують цинічною, відвертою брехнею. Цілком зрозумілим є ідеологічні налаштування російського суспільства, в голови якого ЗМІ зливають брудну брехню про Україну, Захід, НАТО. Натомість вони вірять в ідеали Сталіна та СРСР.  

Це вже не перший випадок перекручування слів високопосадовців російськими ЗМІ. Нагадаємо аналогічний випадок, який стався на початку року. Російські ЗМІ теж перефразували слова Генсека НАТО Єнса Столтенберга про анексію Криму, назвавши її «приєднанням». Варто зазначити, що фраза про «приєднання Криму» подається не як вільний переказ слів Столтенберга, а в якості прямої цитати. Хоча в оригіналі Столтенберг сказав: «Визнання анексії Криму суперечило б цінностям НАТО і рішенням Альянсу» [3].

Також у травні цього року російський уряд дозволив своєму державному інформагентству публікувати світлини зустрічі президента США Дональда Трампа і глави МЗС РФ Сергія Лаврова. Білий дім напередодні заявив, що зустріч Лаврова і Трампа буде закрита для преси. «Вони нас обдурили. В цьому вся проблема з росіянами – вони брешуть» – сказав представник Білого дому [4].

Емануель Макрон під час виборів відмовив російським журналістам в акредитації у своєму штабі. «Russia Today та Sputnik не поводились як органи преси, вони поводились як органи впливу та пропаганди, і навіть брехливої пропаганди. Я відчув, що вони не повинні мати доступ до моєї штаб-квартири», – сказав Макрон [5].

Міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс також мав гостру дискусію з журналістами відомого Russia Today влітку. Дискусія почалася, коли представник Департаменту інформації і друку МЗС РФ Максим Буякевич заговорив про інформаційну війну. «Чи говоримо ми про щось, що тут було офіційно оприлюднено? Це наполовину питання, наполовину заява», – сказав він. Лінкявічюс на це відповів: «Якщо ви вважаєте, що ніякої війни немає, чому тоді Росія її веде?… Чому виділяє так багато грошей і ресурсів на те, щоб промивати людям мізки, і робить це навмисно, через державні ЗМІ?» [6].

Після отримання Україною безвізу Росія просто побивалася в своїх інформаційних конвульсіях. Адже факт залишається фактом. Проте, Кремлівські ЗМІ перебріхували і тут. Той же Russia Today на своєму сайті опублікував статтю «Безграмотний безвіз: фонди Сороса попереджають Київ про можливе скасування вільного режиму з ЄС», в якій  використав аналітичний звіт української  громадської організації «Європа без бар’єрів». Пізніше автори звіту заявили, що цей текст за винятком окремих вирваних з контексту статистичних даних, не має нічого спільного з реальністю, є маніпулятивним і незбалансованим. Серед іншої брехні у статті вказано що чотири країни Шенгенської зони (Швейцарія, Ісландія, Норвегія, Ліхтенштейн) не будуть відкриті для відвідування без віз, що є грубою помилкою [7].

 

Такі приклади дезінформації російських ЗМІ можна продовжувати. Їх відверта брехня є безпрецедентним явищем у наші дні. Якщо міжнародна спільнота ще реагує на це, то в середині російського суспільства дезінформація не знаходить жодного опору. Теза про те що російські ЗМІ – агенти впливу Кремля, цілком виправдана. Москва використовує свої ЗМІ як інструмент ведення війни проти України та й усього цивілізованого світу. Очевидно, що значна частина особового складу російських спецслужб маскується під журналістів, представників громадських організацій та працівників дипломатичних установ. Про це, зокрема свідчить звіт Служби безпеки та інформації Чехії в якому вказується, що минулого року російські секретні служби підвищили свою активність на території Чехії, здійснюючи, зокрема, кампанію проти України. У звіті йдеться, що найбільше джерело ризику становлять несвідомі контакти чехів з російським дипломатичним персоналом. Чеські спецслужби стверджують, що значна частина російських розвідників працює під дипломатичним прикриттям російської місії [8]. Однак потрібно розуміти, що така ситуаціє не тільки в Чехії. Таким чином, як Україні так і міжнародній спільноті слід напрацювати дієві механізми захисту від кремлівських гібридних впливів а можливо і створити міжнародну платформу / коаліцію  для їх протидії.  

 

  1. https://www.facebook.com/o.scherba/posts/10213092008147661
  2. http://www.eurointegration.com.ua/news/2017/10/28/7072913/
  3. http://www.eurointegration.com.ua/news/2017/01/30/7060867/
  4. http://www.eurointegration.com.ua/news/2017/05/11/7065587/
  5. http://www.eurointegration.com.ua/news/2017/05/29/7066400/
  6. http://www.eurointegration.com.ua/news/2017/07/4/7068018/
  7. http://www.eurointegration.com.ua/news/2017/06/7/7066816/
  8. http://www.eurointegration.com.ua/news/2017/10/25/7072737/

This entry was posted in Опір російській гібридній війні, Опір російській гібридній війні. Bookmark the permalink.

Comments are closed.