INTERNATIONAL WEEKLY № 17 (01.11.2017 — 15.11.2017)

Сербський компонент російських методів гібридної війни

Ми вже не раз вказували на те, що Росія використовує інші країни для досягнення своїх цілей у гібридній війні не тільки з Україною, але й із Заходом в цілому.  Таку тактику Росія застосовує і в Сербії, використовуючи цю країну для розхитування Балкан які досі вважаються складним регіоном і залишаються так-званою «пороховою бочкою» Європи. Відзначимо, що цей регіон знаходиться у зовнішньополітичних пріоритетах Росії з ХІХ ст. Ще після Кримської війни Росія намагалася поширити тут ідеї панславізму. Нині ж Росія використовує саме Сербію для протистояння з Україною та західними країнами, адже Сербія вважає себе приниженою після війни НАТО на Балканах.

Відомі і тісні контакти Белграда і Москви. Тож очевидно, що остання використовує Сербію як ще один плацдарм для своїх гібридних атак на Україну. Незважаючи на те, що Сербія формально засуджує російську збройну агресію проти України та окупацію Криму, на практиці ніяк це не підтверджує. Все це має досить загрозливий характер у двосторонніх відносинах між Україною і Сербією. Так, нещодавно розгорівся дипломатичний скандал між офіційним Белградом та Києвом.  Причиною цього стало інтерв’ю з Послом України у Сербії Олександром Александровичем сербським ЗМІ. Зокрема він  зазначив: «Росія готує сербських найманців до вбивства українців. Росія використала сербських екстремістів для перевороту у Чорногорії. Росія заохочує сербський сепаратизм у Республіці Сербській для дестабілізації Боснії». На думку дипломата, Росія використовує Сербію для створення хаосу та розгортання нової війни на Балканах. Александрович нагадав і про 300 сербів, які  на даний час беруть участь у конфлікті в Україні.Така діяльність вважається тероризмом в Україні. При цьому за його словами, російський президент Путін не дбає про Сербію, для нього ця країна лише інструмент для знищення Європи. «Чи сербський народ дійсно цього хоче? Ви дозволите Росії використовувати вас для знищення Європи, де ви хочете навчатися і працювати? Це не має ніякого сенсу. Ось чому західні чиновники просять Сербію не сидіти на двох стільцях», – пояснив він. Як повідомлялося, представник Держдепу США дорікнув Сербії через її намагання всидіти на двох стільцях за наміри інтегруватись в ЄС, не обриваючи дружніх відносин з Москвою [1].

Гострі слова Алексанровича викликали реакцію з боку сербської влади. В МЗС Сербії гостро розкритикували посла України Олександра Александровича за скандальні заяви про цілковиту підпорядкованість Белграда Москві і пригрозили оголосити посла персоною нон-грата. Окрім того, МЗС Сербії попросило Україну вплинути на посла і вказати на неприпустимість такої поведінки. Глава МЗС Сербії Івіца Дачич викликав для консультацій сербського посла в Україні Раде Булатовича, а проросійські радикали закликали негайно вислати посла України із Сербії.

Київ теж викликав Александровича на консультації. Однак, консультації не означають відкликання посла. Більше того очевидно, що його позиція була узгоджена з МЗС України. В офіційному коментарі МЗС України щодо Сербії зокрема йдеться, що  7 листопада 2017 року Міністр закордонних справ України Павло Клімкін провів консультації з Послом України в Сербії Олександром Александровичем стосовно актуальних питань взаємин із Сербією. Висловлено сподівання, що сербська сторона сповна дотримуватиметься декларованого нею принципу поваги суверенітету та територіальної цілісності України у межах міжнародно визнаних кордонів [2].  Тим самим, МЗС дав чіткий сигнал, що заяви посла це позиція України. Президент Сербії відзначив, що не хоче коментувати будь-чиї заяви і що влада в Сербії виконує свою роботу. «Важливо заспокоїтись і продовжити розвивати дружні відносини, і якщо у мене буде така можливість, я зроблю все, що у моїх силах», – сказав Вучич [3].

Україна вже неодноразово публічно заявляла, що сербські найманці воюють на стороні Росії на Донбасі, а сербські урядовці відвідують окуповані Росією території, однак, це не викликало відповідної реакції з боку офіційного Белграда.  У жовтні СБУ повідомила, що з початком антитерористичної операції на Сході України воювало більше ніж 300 громадян Сербії [4]. І незважаючи на існування законодавства, яке дозволяє карати громадян Сербії, котрі незаконно беруть участь у військових діях за межами країни, за останні 3 роки був засуджений лише один громадянин за участь у війні на Донбасі на боці проросійських бойовиків.

Ще більше вражають  заяви сербських радикалів. До прикладу, лідер Сербської радикальної партії Воїслав Шешель, виступаючи в парламенті, нещодавно розповів про право сербів на «сербську землю» на Сході України – на «область Слов’яносербію», яку «ще у XVIII сторіччі сформувала російська імператриця Єлизавета Петрівна». Цю ж легенду озвучив свого часу член військового підрозділу ОРДЛО під назвою «Сербські гусари» Радомір Почуча «Грізлі». «Тут є Біло-Сербська держава – Слов’яносербія. Головним містом є Слов’яносербськ», – розповідав він, наголошуючи, що саме тому серби, які воюють на Донбасі, б’ються за свою землю [5].

Таким чином, в особі Сербії Кремль має ще один майданчик для здійснення своїх атак на Україну та  західні ліберальні цінності. Тому, Україні важливо поширити якомога більше інформації про збройну агресію Росії в Україні та залучити демократичні кола Сербії до співпраці. 

  1. http://www.eurointegration.com.ua/news/2017/11/1/7073083/
  2. http://mfa.gov.ua/ua/press-center/comments/8077-komentar-mzs-ukrajini-shhodo-serbiji
  3. http://www.eurointegration.com.ua/news/2017/11/9/7073434/
  4. http://www.pravda.com.ua/news/2017/10/11/7158041/ 
  5. http://www.eurointegration.com.ua/articles/2017/11/10/7073472/

This entry was posted in Опір російській гібридній війні, Опір російській гібридній війні. Bookmark the permalink.

Comments are closed.