INTERNATIONAL WEEKLY № 19 (01.12.2017 — 15.12.2017)

Засідання  Ради асоціації Україна – ЄС та його наслідки для України

8 грудня 2017 року відбулося четверте засідання Ради асоціації Україна – ЄС у Брюсселі. Засідання пройшло під головуванням Глави Уряду України Володимира Гройсмана та Верховного представника ЄС у закордонних справах та політики безпеки Федеріки Могеріні. Головною метою Засідання була оцінка прогресу в імплементації Угоди про асоціацію сторонами, а також  підведено підсумок у відносинах між Україною та ЄС у 2017 році.

Володимир Гройсман підкреслив, що виконання Угоди про асоціацію та Порядку денного асоціації залишається дорожньою картою реформ у нашій країні [1]. Проте, ситуація в Україні говорить сама за себе. Федеріка Могеріні відзначила, що план змін, які наразі впроваджує Україна, – несе фундаментальні перетворення, і в їх основі має бути ефективна антикорупційна політика. Київ та Брюссель єдині в розумінні цього, підкреслила дипломат. Вона звернула увагу, що Україна – надійний друг і партнер ЄС. Саме тому ЄС готовий допомогти та підтримати Україну з широкого кола питань – від соціальних реформ до подальшого розв’язання  ситуації на сході України [2].

Під час засідання Україна та ЄС підписали Угоду між урядом України та Європейською комісією про фінансування Дунайської транснаціональної програми та про фінансування проекту «Підтримка ЄС для сходу України». Перша спрямована на розвиток української частини Дунайського регіону та буде впроваджуватися у таких сферах як інновації, екологія, інфраструктура, енергоефективність, ефективне урядування. На фінансування цієї програми планується виділити  5 млн євро.  Другий проект  створює правові підстави для реалізації на Донбасі проектів стимулювання зайнятості та економічного зростання і передбачає фінансування у розмірі 50 млн євро  за рахунок Європейського інструменту сусідства [3].

Окрім того, на засіданні Ради асоціації Україна – ЄС йшлося про боротьбу з корупцією, включаючи створення антикорупційного суду, торговельно-економічне співробітництво у рамках поглибленої і всеосяжної зони вільної торгівлі, реформи та співпрацю у сферах фінансів, енергетики, охорони здоров'я, освіти, транспорту, а також про ситуацію на Донбасі. Було обговорено й пропозицію України щодо підготовки заходів з подальшої інтеграції України до Енергетичного Союзу ЄС, Єдиного цифрового ринку, а також Митного союзу між Україною та ЄС.

Загалом ЄС схвально відгукнувся про імплементацію реформ в Україні в контексті виконання Угоди про асоціацію. Про це свідчать і положення  спільної  заяви Володимира Гройсмана та Федеріки  Могеріні  за результатами засідання Ради. Зокрема тут вказано, що  Рада асоціації привітала прогрес у проведенні комплексної програми реформ, що здійснюється незважаючи на існування серйозних безпекових викликів, та оцінила кроки щодо імплементації Угоди про асоціацію, підкресливши необхідність активізації зусиль з реформування. ЄС високо оцінив здійснення Україною надійної макроекономічної політики та її зусилля щодо відновлення довіри до фінансового сектора. Рада Асоціації привітала прогрес у здійсненні судової реформи, включаючи запуск нового Верховного суду, а також у боротьбі з корупцією, погоджуючись із необхідністю продовження важливих зусиль у цій сфері та нагадуючи про потребу забезпечити необхідну незалежність, повну ефективність та достатні ресурси для спеціалізованих антикорупційних установ [4].

Окрім того, ЄС підтвердив свою політику невизнання незаконної анексії Росією Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Україна представила свою ініціативу щодо започаткування міжнародної Групи друзів українського Криму.

Під час засідання Ради асоціації Україна ЄС європейці згадували і ситуацію навколо затримання лідера партії «Рух нових сил» Міхеіла Саакашвілі. Вони прокоментували ці події дуже стримано наголосивши, що ЄС очікує на справедливе поводження згідно з принципами верховенства права [5].

Як бачимо, незважаючи на політичний хаос всередині України спричинений скандалами навколо Саакашвілі, НАБУ, САП та Генпрокуратури, результати засідання Ради асоціації Україна – ЄС виявилися позитивними для України.  Проте, жорсткі заяви з боку ЄС напередодні засідання Ради, зокрема щодо неправомірних дій Генпрокуратури по відношенню до НАБУ та того, що це суперечить умовам надання безвізу теж мають велике значення. Дії з боку влади України, компрометують увесь шлях України до демократичних цінностей і перетворень. З огляду на корупційні діяння у вищих ешелонах влади, рано чи пізно терпець ЄС може увірватися. Разом із пакетом санкцій проти Росії, ЄС може застосувати окремі санкції щодо України та її  політиків. Мабуть останнє, що його стримує – це можливість владних корупціонерів йти на контакт з Росією. 

  1.  http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=250486055&cat_id=244276429

  2. http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=250487060&cat_id=244276429

  3. http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=250485594&cat_id=244276429

  4. http://mfa.gov.ua/ua/press-center/news/61765-spilyna-zajava-premjer-ministra-ukrajini-volodimira-grojsmana-i-visokogo-predstavnika-jes-iz-zakordonnih-sprav-i-bezpekovoji-politiki-federiki-mogerini-za-rezulytatami-4-go-zasidannya-radi-asociaciji-mizh-ukrajinoju-ta-jevropejsykim-sojuzom

  5. http://www.eurointegration.com.ua/news/2017/12/8/7074837/

This entry was posted in Аналіз теми тижня. Bookmark the permalink.

Comments are closed.