INTERNATIONAL WEEKLY № 19 (01.12.2017 — 15.12.2017)

Внутрішній гібридний фронт в Україні

Дана публікація буде присвячена скоріше не опору російській гібридній війні, а гібридній війні всередині нашої держави. На початок грудня інформаційне поле України сколихнув скандал який розгорівся між ГПУ та НАБУ і САП. Відмітимо, що антикорупційні реформи даються Україні найскладніше. Очевидно, причиною є те, що у вищих ешелонах влади знаходяться корупціонери великого калібру, які і блокують здійснення цих реформ з тим щоб зберегти клептократичний режим в країні. За ланцюговою реакцією, це блокує ефективне співробітництво з ЄС та НАТО, які не втомлюються нагадувати Києву про необхідність проведення таких демократичних реформ.

Скандал між ГПУ та антикорупційними органами розгорівся через обвинувачення агента НАБУ за спробу передачі хабара першому заступнику голови ДМС Діні Пімаховій. У бюро ж заявили, що детектив НАБУ проводив спецоперацію, в яку втрутилися Генеральна прокуратура та Служба безпеки України [1]. На думку Голови НАБУ Артема  Ситника, нинішня кампанія проти його Агенції розпочалась після порушення справи проти сина міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова. Як вважає Ситник, Аваков наголосив, що його син є невинуватим, а НАБУ підпала під політичний вплив [2].

            Далі розпочалися баталії у Верховній Раді. Депутати від пропрезидентської коаліції Артур Герасимов та Максим Бурбак подали проект закону, щодо діяльності антикорупційних органів. Суть законопроекту зводилась до спрощення процедури звільнення директора НАБУ через висловлення йому недовіри простою більшістю голосів у парламенті. Такий самий механізм звільнення пропонують застосовувати й до керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури [3]. Це у свою чергу перекреслює всі напрацювання України у сфері боротьби з корупцією і ставить під загрозу надання як політичної так і економічної підтримки країн Заходу, про що свідчать їх заяви щодо подій навколо НАБУ. Також, був звільнений голова антикорупційного комітету нардеп Єгор Соболєв, під чиїм керівництвом було реалізовано низку важливих ініціатив у протидії корупції, за що, власне, його і звільнили.

Проте, спроби внести зміни до діяльності антикорупційних органів не покидають корумпованих депутатів парламентської більшості. Вони трудяться вдень і вночі, виявляючи політичну волю до  напрацювання  пропозицій щодо «удосконалення» роботи цих органів. Так, народний депутат та представник Президента у Верховній Раді Ірина Луценко має представити у Парламенті законопроект про внесення змін в Закон «Про Національне антикорупційне бюро України» [4]. Будемо сподіватися, що положення цього законопроекту не змусять Європу відібрати безвіз в України та  відвернутися основних її партнерів.

            Такі діяння щодо тиску на антикорупційні органи були різко засуджені країнами Заходу та  й окремими політиками. До прикладу, депутати Європарламенту висловити глибокі занепокоєння щодо останніх подій у сфері боротьби з корупцією. Зокрема, йдеться про безпрецедентні напади на антикорупційні інституцій [5]. Позиція Ради Європи чітко висловлюється через GRECO (Групу держав проти корупції). Саме цей орган РЄ займається антикорупційним моніторингом. «НАБУ потрібно захищати від неналежного впливу, а також тиску, щоб воно продовжувало свою діяльність так само рішуче та продуктивно, як це було досі», – заявив президент GRECO Марін Мрчела [6].

Лондон теж висловив занепокоєння. Зокрема у заяві МЗС Великої Британії йдеться: «Нещодавні події, зокрема, втручання у розслідування НАБУ і викриття його агентів під прикриттям, є тривожним знаком, що ставить під загрозу майбутнє незалежних антикорупційних розслідувань» [6].

 Офіційний Вашингтон теж критично відреагував та утиски антикорупційних органів України. Зокрема Держсекретар США Рекс Тіллерсон заявив: «Для України немає сенсу боротися за її тіло на Донбасі, якщо вона втрачає свою душу в корупції. Антикорупційні установи повинні підтримуватися, отримувати ресурси та бути захищеними» [7].

Луценко заявив, що весь апарат агентів НАБУ станом на сьогоднішній день є поза законом а під час роботи вони використовують контрабандну техніку, а також незаконно співпрацюють з «іноземними агентами». Луценко також стверджує, що між ГПУ та НАБУ немає війни [8]. Також, Генпрокурор проігнорував відкриття Глобального Форуму з повернення активів у США, присвячений чотирьом країнам, у тому числі Україні, куди був запрошений разом із представниками НАБУ та САП.

 

Таким чином, як бачимо в інформаційному просторі України тривають маніпуляції та вливається брудна брехня. Такі конвульсії влади по відношенню до НАБУ та САП є свідченням того, що влада веде гру на подвійних стандартами. З однієї сторони, вона створює антикорупційні органи, а з іншої – блокує їх діяльність та обмежує незалежність. Такі ігри є досить небезпечними як в середині країни, так і в міжнародному середовищі, наслідки яких очевидні. Саме антикорупційні органи є небезпекою для влади через їх непідконтрольність їй. Перед виборами це набуває особливого значення. Проте, претензії до НАБУ теж мають місце, адже до цього часу не було проведено зовнішнього аудиту його діяльності, через те, що не вдалося обрати аудитора. Таким чином і без зовнішнього ворога Україні вистачає з ким боротись. Росію ж такий стан справ цілком влаштовує. Більше того, вона навіть не докладаючи великих зусиль, має бажаний для себе результат в цій гібридній війні з Україною та міжнародною спільнотою.

 

  1. http://www.pravda.com.ua/news/2017/12/10/7165013/
  2. https://www.radiosvoboda.org/a/press-review/28909693.html
  3. http://www.pravda.com.ua/news/2017/12/7/7164655/
  4. https://zn.ua/POLITICS/lucenko-vneset-zakonoproekt-ob-izmeneniyah-v-zakon-o-nabu-na-etoy-nedele-269073_.html.
  5. https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/2362870-deputati-evroparlamentu-sturbovani-pereskodzannam-dialnosti-nabu.html
  6. http://nday.te.ua/vijna-hpu-proty-nabu-reaktsiya-svitu-ta-realni-zahrozy/
  7. https://www.ukrinform.ua/rubric-world/2357679-ssa-vidreaguvali-na-skandali-navkolo-nabu.html
  8. http://www.pravda.com.ua/news/2017/12/3/7164144/

This entry was posted in Опір російській гібридній війні, Опір російській гібридній війні. Bookmark the permalink.

Comments are closed.