INTERNATIONAL WEEKLY № 1 (01.01.2018 – 15.01.2018)

Візит міністра закордонних справ ФРН Габріеля в Україну: конфлікт на Донбасі «не заморожений і не забутий»

3-4 січня 2018 року Федеральний міністр закордонних справ Німеччини Зігмар Габріель перебував в Україні. У рамках візиту відбулася його зустріч із Міністром закордонних справ України – Павлом Клімкіним.

Ключовими питаннями які обговорювалися на зустрічі були: ситуація на Донбасі, Крим, Нормандський формат переговорів (головним чином роль ФРН та Франції у ньому), виконання Мінських домовленостей, можливість введення миротворчої місії в ОРДЛО та ін. Особливий наголос було зроблено на необхідності звільнення заручників, які перебувають на території окупованого Донбасу, а також політичних в’язнів, які утримуються Кремлем на території Росії та в окупованому Криму.

Глави зовнішньополітичних відомств дали високу оцінку стану українсько-німецьких двосторонніх відносин. Результатом переговорів стало підписання двосторонньої Угоди про трудову діяльність членів сімей співробітників дипломатичних представництв і консульських установ.[1] Також Міністри закордонних справ України та Німеччини мали відвідати лінію розмежування на Донбасі, проте поїздку було скасовано через негоду.

На спільній прес-конференції Міністр закордонних справ України Павло Клімкін відзначив, що реального припинення вогню на Донбасі немає. За словами глави МЗС, спеціальна моніторингова місія ОБСЄ не має можливості контролювати ситуацію на непідконтрольних українському уряду територіях Донбасу. «Росія продовжує тактику контрольованої ескалації на Донбасі. Ми все це бачимо не тільки з обстрілів, але і з того, що ОБСЄ не може реально контролювати те , що відбувається на окупованій території», – підкреслив Клімкін.[2] Він також зауважив, що ознакою продовження такої тактики є і вихід Росії зі складу Спільного центру з контролю і координації (СЦКК). Також Міністр закордонних справ України нагадав своєму колезі про протиправну діяльність деяких німецьких компаній. «Існують німецькі компанії, такі як «Адідас» чи «Фольксваґен», які дозволяють своїм представникам розглядати Крим як територію Росії. Ми маємо наміри і застосуємо щодо цих компаній не лише політичні, а й правові методи», – заявив Павло Клімкін.[3]

Щодо Мінських угод на спільній прес-конференції Міністрів закордонних справ України та Німеччини Габріель заявив, що було б добре, якби на початку року відбулася зустріч на рівні міністрів та нагадав про необхідність повного виконання цих угод. Зокрема, він зазначив: «Основна мета – забезпечення перемир'я і відведення тяжкого озброєння. Але я розумію Україну: як можна перебувати в Мінську, якщо буде зброя? Від Росії ми чули інше: вони готові продовжувати переговори лише разом із продовженням політичного процесу. Утім, вони зараз говорять про місію ООН».[4] Габріель також підтримав те, що місія ООН має перебувати на всій території Донбасу, а не лише на лінії зіткнення. Адже тоді це означатиме створення нового кордону в Україні.

Разом з тим Міністр закордонних справ ФРН негативно висловився щодо рішення Трампа надати летальну зброю Україні. Зокрема він зазначив з цього приводу: «Я розумію українську позицію, але моя інша думка – якщо чогось і є багато в цьому регіоні, то це зброї. Ми в Німеччині достатньо скептично ставимося до ідеї, що постачання зброї допоможе вирішенню конфлікту. Але ми живемо в безпеці, тому звісно Україна з точки зору безпеки розглядає це інакше».[5]

Загалом візит Зігмара Габріеля можна вважати позитивним для України, адже він  свідчить, що сприяння вирішенню конфлікту на Донбасі знаходиться у зоні пріоритетів Німеччини. Про це зокрема свідчить і його заява: «Для нас цей конфлікт ані заморожений, ані забутий, навпаки, він дуже актуальний і пожежонебезпечний У Європі ми не повинні звикати до конфлікту на Сході України. Є небезпека, чим менше буде прогресу в конфлікту, тим більше його розглядатимуть як конфлікт України і Росії. Хоча насправді це стосується всієї Європи. І постає питання, як ми будемо жити далі. У багатьох країнах існує думка, що повинне панувати «право сильного». Ми як європейці переконані, що має працювати сила закону і верховенство права», — наголосив Габріель.[6] Очевидно, що для Німеччини важливою є тема Нормандського переговорного процесу, введення миротворців ООН на Донбас, проведення там виборів та ін. і вона всіляко сприятиме цьому.

Візит Міністра закордонних справ Німеччини говорить й про те, що незважаючи на інтереси бізнесу для її зовнішньої політики важливе вирішення конфлікту на Донбасі, який є каменем спотикання у відносинах з Росією. Очевидно, що ця проблематика буде ключовою у відносинах Києва та Берліна та на порядку денному в Ангели Меркель. Також візит свідчить про усвідомлення того, що конфлікт на Сході України може зруйнувати усю систему безпеки й довіри в Європі. У той же час не видно подальших кроків у врегулюванні російсько-українського конфлікту на Донбасі, окрім того, щоб слідувати Мінському процесу, який, судячи з попередніх трьох років, не веде до встановлення миру.

Хоча сам Габріель прославився своїм надприхильним ставленням до Росії, та зокрема до її президента Путіна, вже ж таки Ангела Меркель залишається гарантом продовження санкційної політики по відношенню до Кремля, а Міністр закордонних справ ФРН імплементує офіційну позицію Німеччини.

Проте й Києву слід докладати більше зусиль, щоб не втратити підтримку такого потужного союзника в Європі як Німеччина. Для цього необхідна імплементація очікуваних від України реформ та посилення зусиль у боротьбі з корупцією. Саме це є вирішальним фактором у подальшій консолідації Європи в наданні підтримки України. В іншому випадку, рано чи пізно Україна може залишитися на одинці з ворогом у міжнародній ізоляції. А настрої німців  не завжди втішні для України і з цього варто робити висновки.  Як відзначив керівник програм Східної Європи у Німецькому товаристві зовнішньої політики (DGAP) Штефан Майстер (Stefan Meister): «Здавалося, що в Україні справді можуть відбутися ґрунтовні перетворення, але у президента не було ні політичної волі, ні політичної сили, щоб їх здійснити…Справжньої зміни системи не відбулося, попри старт важливих реформ. І це, звісно, розчарування, яке посилюється", – переконаний Майстер. Німецький експерт зауважує, що у такій ситуації «нам стає складніше аргументувати, що потрібно робити більше для України, коли вона сама у цій сфері не просувається уперед». [7]

 

  [1]http://mfa.gov.ua/ua/press-center/news/62261-german-federal-foreign-minister-sigmar-gabriel-stressed-that-the-situation-in-ukraine-is-not-a-bilateral-conflict-with-russia-but-is-a-challenge-to-integrity-in-the-center-of-europe

[3] https://www.radiosvoboda.org/a/press-review/28962939.html

[4] https://hromadske.ua/posts/ministry-zakordonnykh-sprav-nimechchyny-ta-ukrainy-zustrilysia-u-kyievi

[5] https://hromadske.ua/posts/ministry-zakordonnykh-sprav-nimechchyny-ta-ukrainy-zustrilysia-u-kyievi

  

This entry was posted in Аналіз теми тижня. Bookmark the permalink.

Comments are closed.