“Погані новини для ворогів”: лідери ЄС у Брюсселі запустили оборонну співпрацю

Лідери 25 країн ЄС офіційно запустили структурну співпрацю у сфері оборони та безпеки – PESCO. За словами Дональда Туска, ця структура лише зміцнить НАТО.

Глави держав і урядів 25 країн Європейського Союзу під час дводенного саміту, який розпочався у четвер, 14 грудня, у Брюсселі, привітали запуск постійної структурної співпраці у сфері оборони та безпеки - PESCO.

Під час урочистої церемонії, присвяченій запуску PESCO, президент Європейської Ради Дональд Туск заявив, що понад 50 років мрія про європейську оборонну спільноту не відповідала реальності. "Сьогодні ця мріє стає реальністю. Ми запускаємо PESCO", – наголосив Туск.

За його словами, початок роботи постійної структурної оборонної співпраці в рамках ЄС є "поганими новинами для наших ворогів". Туск зауважив, що протягом багатьох років найголовнішим аргументом проти PESCO був "страх, що вона призведе до ослаблення НАТО". "Але якраз навпаки – сильна європейська оборона закономірним чином зміцнює НАТО", – переконаний  президент Європейської Ради, слова якого наводить AFP.

У свою чергу, верховна представниця ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки Федеріка Могеріні заявила, що запуск PESCO став "історичним рішенням, яке перетворює ЄС на надійну структуру, що забезпечуватиме безпеку в світі".

Стврення PESCO передбачалося Лісабонською угодою, яка набула чинності 2009 року, однак багато років PESCO залишалася заблокованою. Двері для її реалізації відкрив референдум щодо Brexit, адже Лондон є противником зближення між країнами ЄС у сфері оборони. Передбачається, що новий оборонний союз не буде дублювати функцій НАТО. Основна ідея PESCO – підвищити ефективність у сфері оборони. Мова йде про усунення дублювань зусиль і більш ефективне використання коштів.

З 28 країн ЄС до цього союзу не долучилися Великобританія, Данія і Мальта.

 

DW Україна

This entry was posted in Безпека та оборона, Країни Європи, НАТО у фокусі тижня. Bookmark the permalink.

Comments are closed.