INTERNATIONAL WEEKLY № 5 (01.03.2018 – 15.03.2018)

Доповідь Путіна Федеральним зборам: «холодну війну» ніхто не відміняв

1 березня 2018 року президент Росії Путін звернувся з посланням до Федеральних зборів. Все пройшло в найкращих радянських традиціях, де, власне, сам Радянський Союз дуже часто згадувався. Найбільшу увагу Путін приділив озброєнням Росії та розробці новітньої суперзброї. Світова спільнота справедливо охарактеризувала виступ президента РФ як мілітаристський.

Промова лідера Кремля не вирізнялася здоровим глуздом. Путіна до цього часу мучить «історична несправедливість» і ностальгія за Радянським Союзом. Зростають імперіалістські апетити Кремля. Путін зазначив: «Після розвалу СРСР Росія, яка за радянських часів називалася Радянським Союзом, ‒ за кордоном її так і називали, Радянська Росія, ‒ якщо говорити про наші національні кордони, втратила 23,8 відсотка території… 44,6 відсотка військового потенціалу…».[1] Фактично цими словами Путін назвав усі колишні союзні республіки Росією і вважає, що  й нині ці території є російськими. Тобто війна в Україні, Грузії це велике повернення в лоно імперії, де не відрізняють кордонів суверенних держав і не хочуть бачити реальність. Такі інсинуації стосуються й країн Балтії, які за логікою Путіна теж Росія.  Це дає привід для ще більшого занепокоєння для усього Євразійського континенту і вимагає дій.

Окрім того Путін у своїй палкій промові зосередився на тезах про розробки «непереможної» російської новітньої, у тому числі ядерної зброї, здатної вражати цілі по всьому світі, а особливо виокремив США. Зокрема він відзначив, що Росія приступила до розробки нового покоління ракет та розпочало активну фазу випробувань нового ракетного комплексу «Сармат» з важкою міжконтинентальної ракетою. За його словами «Сармат» – це дуже грізна зброя, в силу її характеристик ніякі, навіть перспективні системи ПРО їй не перешкода».[2] «У Росії розроблені безпілотні підводні апарати, здатні рухатися на великій глибині і на міжконтинентальну дальність зі швидкістю, кратно перевищує швидкість підводних човнів, найсучасніших торпед і всіх видів надводних кораблів… Найважливішим етапом сучасних систем озброєнь стало створення високоточної гіперзвукового авіаційно-ракетного комплексу….Істотні результати досягнуті в створенні лазерної зброї…» – саме на цих тезах акцентував увагу кремлівський лідер. Окрім того, він  звинуватив США за те, що ті в односторонньому порядку вийшли із договору ПРО у 2002 році,  і саме через це Росія почала створювати нові зразки стратегічної зброї. Навіть більше, Путін показав відео на якому російські ракети вражають Флориду (США). За словами Путіна у відповідь на посилення американських ПРО російські балістичні ракети оснащуватимуться системою їх обходу. Нова російська ядерна зброя нібито буде невразлива для американських систем протиракетної і протиповітряної оборони. «Нас ніхто не слухав. Послухайте зараз».[3]

Таким чином, лідер Кремля надав черговий імпульс у продовженні «холодної війни» між Сходом і Заходом. По своїй суті, це не було послання президента РФ Федеральним зборам, це було послання-погроза усьому демократичному світу.  Знову розпочалися реальні розмови про можливість застосування ядерної зброї, і не виключено, що в майбутньому це може призвести до чергової «Карибської кризи», але зі зміщенням координат.  Фактично Путін перетворив свій виступ на презентацію Російського ВПК, у потужності якого вже засумнівалися деякі провідні ЗМІ та фахівці. Деякі експерти навіть зазначили що розповіді Путіна про характеристики усієї його зброї навіть суперечить законам фізики. Американське видання «New York Times» відзначило, що зважаючи на те, що в основі чинної російської військової доктрини лежить брехня, виникли питання: чи насправді існує вся ця зброя? «Можна казати, що Росія залежить від нафти, що Росія не має грошей, але в своїй масі населення цим не переймається. Вони просто хочуть знати, що ми є наддержавою», – цитує російського експерта Олексія Макаркіна The New York Times.[4] Так Путін своїм виступом потішив й електорат військовою силою РФ перед виборами, що додало йому плюсів, зважаючи на викривлену свідомість росіян їхніми  ж ЗМІ. 

Більшість експертів-міжнародників вважають, що Путін дуже схожий на північнокорейського лідера. Той так само використовує подібні загрозливі анімації та ядерну риторику лише для того, аби його чули та з ним рахувались на міжнародній арені.[5] Колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко відзначив, що глава Кремля Володимир Путін своїми нещодавніми заявами про ядерну військову могутність Росії змусить Захід вжити заходів зі стримування, які в кінцевому рахунку призведуть до її розвалу.[6]

Саме консолідована позиція Заходу є запорукою перемоги над такими авторитарними режимами, які не поважають міжнародне право та суверенітет державних кордонів інших держав. Країни ЄС та й Америки повинні позбутися короткої історичної пам’яті, і робити висновки, що політика «умиротворення» лише розпалює імперський апетит. Тому тільки жорскі дії у відповідь на агресивну політику Росії можуть її зупинити.

 

[2] http://kremlin.ru/events/president/news/56957

[3] http://kremlin.ru/events/president/news/56957

[4] http://www.bbc.com/ukrainian/press-review-43252989

[6] https://24tv.ua/ukrayina_tag1119

This entry was posted in Опір російській гібридній війні, Опір російській гібридній війні. Bookmark the permalink.

Comments are closed.