INTERNATIONAL WEEKLY № 7 (01.04.2018 – 15.04.2018)

Протистояння гібридним загрозам Росії виходить на глобальний рівень

Нині стало цілком зрозумілим, що Росія веде гібридну війну не лише проти України, а й проти усього цивілізованого світу. Коли, ще на початку 2014-2015 років світова спільнота дуже обережно діяла, аби не образити такий чутливий Кремль, то сьогодні ми спостерігаємо опір російській гібридній війні у країнах Європи і Заходу. Про це, зокрема, свідчить їх консолідована відповідь Росії на використання хімічної зброї російського виробництва на території Британії.

Сьогодні Росія, на чолі з її Президентом Путіним, демонструє зневажливе ставлення до усталеного міжнародного порядку та міжнародного права. Росія стала союзником тоталітарних режимів, найяскравішими прикладами яких є Сирія та Північна Корея. Події в Сирії взагалі поставили питання відкритого збройного протистояння між РФ та США. Схоже, що координати нової «Карибської кризи» тепер змістилися у цю багатостраждальну маленьку Східну країну. Як відомо у Сирії присутні російські війська, які були введені за тим же сценарієм як в Україні, на запрошення президента-злочинця. Зауважимо, що Асад здійснює проти населення своєї ж країни військовий злочин застосовуючи перманентні хімічні атаки. Така поведінка у ХХІ ст. щонайменше виглядає варварською. Таким чином, будучи військовим злочинцем Асад не є легітимним президентом Сирії, і, відповідно, перебування там російських військ теж нелегітимне. Однак, Росія намагається знову поділити зони впливу і схоже прагне створити біполярну систему у світі.

Ескалація посилилася після чергових повідомлень про застосування хімзброї, цього разу у сирійському місті Дума. Пізніше словесні перепалками між Путіним і Трампом дали підстави побоюватись нової війни світового масштабу. Президент США Дональд Трамп на обіцянку РФ «збивати американські ракети» порадив Росії готуватися, адже ракети будуть. Президент США додав, що ракети будуть новими і сильнішими. А також про те, що Росія не має бути партнером того, хто вбиває своїх людей і насолоджується цим.[1] Лондон теж виступив на підтримку США. «Кабінет міністрів погодився, що прем'єр-міністру слід продовжувати працювати із союзниками США і Францією над координацією міжнародної відповіді», – наголосили у відомстві.[2] Зреагували й інші європейські країни.

Ситуація ускладнюється тим, що нині в світі не можна відрізнити правду від брехні, і внесок Росії у формування глобальної дезінформації величезний. Останній скандал з Facebook демонструє як легко заволодіти персональними даними користувачів, і на основі цього розробити вдалу передвиборчу кампанію. Британська компанія Cambridge Analytica збирала дані, щоб використовувати їх у політичній рекламі в різних країнах. Відповідно до даних слідства, яке проводиться у США, саме соцмережу Facebook використовували російські «інтернет-тролі» перед виборами президента США, щоб втрутитися у хід кампанії. Марк Цукерберг вже свідчив про цей інцидент у Конгресі США. Facebook вдався до належних заходів, щоб дана ситуація не повторилась і видалив численні аккаунти організацій та осіб, які причетні до втручання у вибори Президента США. У відповідь Роскомнагляд звернувся в Facebook із запитом про те, чому були видалені аккаунти низки російських ЗМІ. Цукерберг у своєму листі до Конгресу дає відповідь, стверджуючи, що вони пов’язані з так-званим «Агенством інтернет-досліджень» або «фабрикою тролів».[3] Так через свої ЗМІ, соцмережі Кремль веде гібридну війну проти самого концепту демократі, адже це загрожує авторитарному режиму.

Київський безпековий форум, який проходив 12-13 квітня, зібрав політиків та експертів світового рівня і теж багато у чому фокусувався на загрозах, які виходять з боку Росії. На відкритті Форуму Президент Петро Порошенко зазначив: «…Росія підбурює, спрямовує і скеровує такий собі міжнародний клуб диктаторів, який, як клуб божевільних самогубців, вирішив кинути виклик цивілізованому світу». Президент застеріг присутніх від недооцінки агресивної поведінки Росії: «І якщо раніше дехто волів сприймати поведінку Кремля просто як пустощі розбещеного підлітка, то зараз, нарешті, настав час ставитися до неї, як до серйозного злочину, який потребує рішучої, широкої і добре скоординованої реакції»[4]. Порошенко також закликав не обманюватися Кремлем та його отруйною пропагандою і справедливо наголосив, що попри спроби Росії втручання у вибори по всьому світу, приклади Сполучених Штатів, Німеччини, Франції, Нідерландів та багатьох інших європейських країн продемонстрували, що російський вплив при ефективній роботі має свої межі. [5]

Окрім того, Президент констатував, що нині вже йде Холодна війна в її гібридній редакції Кремлівського приготування. Порошенко відзначив: «Нам треба об’єднатися для того, щоб ефективно протидіяти і захистити державу в цій війні». [6]

І справді, саме у єдності та солідарності ЄС та й усього Західного світу, Кремль вбачає основну загрозу. Разом з тим, концентруючи увагу на зовнішньому ворозі в образі Заходу, зокрема США, Путін намагається відволікти увагу населення РФ від внутрішньої  ситуації. З огляду на те, що РФ є прямою загрозою безпеці вже не тільки в регіональному плані, а й в глобальному, постає питання: чи має вона право займати місце у Раді Безпеки ООН? Мабуть, питання риторичне і світова спільнота має представити критерії поведінки для країн, які є постійними членами Радбезу і мають право вето. Зараз ми спостерігаємо тотальні маніпуляції і брехню Росії у РБ ООН. Відтак, міжнародна спільнота має жорстко діяти з метою не допущення тотального хаосу. І тут надважливою є асиметрична  і синхронна відповідь Світу на дії Москви.

 

 


[1] https://24tv.ua/mizhnarodni_novini_tag1121

[2] https://24tv.ua/himichna_ataka_u_siriyi_uryad_velikobritaniyi_zrobiv_vazhlivu_zayavu_n951991

[3] https://www.unian.net/world/10075919-skandal-s-facebook-cukerberg-dal-pokazaniya-v-kongresse-ssha-video.html

[4] http://www.president.gov.ua/news/vistup-prezidenta-ukrayini-na-vidkritti-11-go-kiyivskogo-bez-46926

[5] http://www.president.gov.ua/news/vistup-prezidenta-ukrayini-na-vidkritti-11-go-kiyivskogo-bez-46926

[6] http://www.president.gov.ua/news/vistup-prezidenta-ukrayini-na-vidkritti-11-go-kiyivskogo-bez-46926

This entry was posted in Опір російській гібридній війні, Опір російській гібридній війні. Bookmark the permalink.

Comments are closed.