INTERNATIONAL WEEKLY № 9 (01.05.2018 – 15.05.2018)

 

«Нормандський формат» з Порошенком

На початку травня 2018 року Президент Порошенко здійснив робочий візит до Німеччини. 9 травня Президент України зустрівся з Президентом Європейської Ради Дональдом Туском. Основними питаннями які були обговорені стали: ситуація на Донбасі; продовження та можливе посилення санкційного режиму проти Росії; створення антикорупційного суду; реформування системи національної безпеки, виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС; шляхи посилення допомоги з боку ЄС. Сторони домовилися провести 20-й ювілейний Саміт Україна – ЄС влітку 2018 року у Брюсселі.[1]

10 травня відбулася тристороння зустріч Петра Порошенка, Президента Франції Еммануеля Макрона та Канцлера Німеччини Ангели Меркель. У ході зустрічі лідери країн обговорили ескалацією напруженості і бойових дій з боку Російської Федерації проти українських військ та питання продовження санкцій проти Кремля. Президент також повідомив, що обговорював з лідерами Франції та Німеччини питання деокупації Криму та запровадження санкцій за незаконне проведення виборів»[2]. Окрім того, сторони  обговорили «дорожню карту» імплементації Мінських домовленостей та розміщення миротворців ООН в окупованій частині Донбасу. «Ми чітко наголошуємо, що росіяни мають підтримати  проект резолюції, де була б чітко імплементована «дорожня карта» з урахуванням Мінських домовленостей та розміщення миротворчої місії. І це має бути включено в рішення Ради безпеки ООН. Це для нас абсолютно ключова позиція», – підкреслив Президент.[3] Однак, перспектива того що Кремль підтримає український сценарій залишається досить примарною, так само як і реалізація Мінських домовленостей.

Міжнародні експерти назвати цю зустріч «Нормандія мінус Росія» або «неформальна зустріч союзників». Старший науковий співробітник Європейської ради з міжнародних відносин (ECFR) Густав Грессель (Gustav Gressel) відзначив: «Цей формат був покликаний узгодити спільну позицію перед тим, як сперечатися з Путіним, щоб не дати йому відокремити європейців від українців». [4]

Експерт Гессенського фонду дослідження миру та конфліктів (HSFK) Віра Рогова: «Зустріч без Росії — хороша можливість для Меркель і Макрона висловити критику своєму візаві Порошенко без публічного ослаблення його переговорних позицій». Вона підкреслює, що серед західних лідерів зростає розчарування через корупцію і повільний прогрес українських реформ.[5] А ці аргументи використовують європейські популісти закликаючи не жертвувати торгівельними відносинами з РФ на користь корумпованої України.

Очевидно, що так званий «Нормандський формат» переговорів є недієвим, та й Путін не виявляє особливого бажання брати у ньому участь. Це у свою чергу свідчить, що він  не зацікавлений у врегулюванні конфлікту. Метою Кремля є проведення виборів на окупованих територіях Донбасу та реалізація формули Штайнмаєра, що передбачає одночасне прийняття Верховною Радою поправок до Конституції, за якими Донбас отримає особливий статус, і проведення там місцевих виборів. І тільки потім Росія виведе своїх солдатів і техніку з Донбасу. А щодо миротворців ООН то Москва вже заявляла, що рішення про миротворців має ухвалюватися не на зустрічах в «Нормандському форматі», а на засіданні РБ ООН. Тобто там, де Росія має право вето.

Та незважаючи на відсутність бажання у Путіна, Канцлер Німеччини та Президент Франції все таки планують провести  наступну зустріч у «Нормандському форматі» за його участю в кінці травня. Тому, зустріч Меркель, Макрона та Порошенка, з однієї сторони, є важливою для України, адже вдалося наперед скоординувати позиції та підготувати підґрунтя для формування порядку денного чергових переговорів вже з Путіним. Також,  Києву необхідна підтримка європейських лідерів в імплементації власного бачення миротворчої місії ООН.  З іншої сторони, вона не принесла жодних зрушень у вирішенні конфлікту. Країни Європи все ж намагаються посадити Путіна за стіл переговорів та вважають, що без згоди Росії питання з вирішенням конфлікту на Донбасі не вирішиться. Що ж до Росії, то ми вже не раз зазначали, що ця держава розуміє лише силу. Дипломатія України та й Заходу сприймається Кремлем як прояв слабкості. 

[1] http://www.president.gov.ua/news/prezident-u-nimechchini-proviv-peregovori-z-donaldom-tuskom-47354

[2] http://www.president.gov.ua/news/lideri-ukrayini-nimechchini-ta-franciyi-obgovorili-pitannya-47358

[3] http://www.president.gov.ua/news/prezident-pro-zustrich-z-liderami-nimechchini-ta-franciyi-mi-47366

[4] https://bit.ly/2wJEZmM

[5] https://bit.ly/2wJEZmM

 

This entry was posted in Аналіз теми тижня. Bookmark the permalink.

Comments are closed.