INTERNATIONAL WEEKLY № 10 (15.05.2018 – 31.05.2018)

Нормандський формат» з Путіним, або до РФ на уклін

 

Належна оцінка європейськими лідерами протиправних діянь Кремля є дуже важливою для України, адже у першу чергу це дає політичну підтримку Києву на міжнародній арені. Проте, політичні погляди лідерів Європи не рідко змінюються відповідно до політичної кон’юнктури на міжнародній арені. Раніше повідомлялося, що у Парижі мала відбутися чергова зустріч у «Нормандському форматі» за участі Путіна. Проте, як ми вже зазначали раніше, такий формат не цікавий Президенту РФ. Зустріч так і не відбулася. Натомість Ангела Меркель та Емануель Макрон самі вирішили відвідати В.Путіна керуючись древнім прислів’ям: «Якщо Магомет не йде до гори тоді гора йде до Магомета». Так, 18 травня 2018 року Меркель зустрілася з Путіним у Сочі. Основні питання з якими Меркель їхала до Путіна були конфлікт на Донбасі, Іран, Сирія та  «Північний потік – 2».  За виразом прес-секретаря російського президента Дмитра Пєскова, зустріч на березі Чорного моря була всього лише можливістю «звірити годинники з актуальних міжнародних і регіональних проблем».[1]

Результати зустрічі засвідчили, що чіткої домовленості та визначеності по жодному з питань між сторонами немає. По відношенню до Ірану, на думку Меркель потрібно проводити переговори. Однак підбиваючи підсумки, ні Меркель, ні Путін не сказали, чи домовилися вони діяти спільно, щоб зберегти в силі міжнародну угоду з Тегераном. Очевидно, що це питання є важливим для ФРН, адже Росія має вплив на Іран. ФРН та РФ висловили намір розробити спільний план по Сирії.

В ході переговорів Меркель підняла питання про «Північний потік – 2» і те, чи буде припинений транзит газу через Україну після запуску нового газопроводу. За словами Путіна, він буде збережений – але тільки в разі, якщо для цього будуть економічні обґрунтування. Канцлер Німеччини, в свою чергу, заявила про необхідність гарантій для України. Але Україна вже з власного досвіду знає про ціну будь-яких «гарантій» до яких причетна Росія та й не тільки Росія. Яскравий приклад тому – Будапештський Меморандум.  Напередодні Петро Порошенко заявив, що «Північний потік – 2» це: «суто геополітичний проект, який не має нічого спільного з народногосподарськими чи приватними підприємницькими інтересами, а націлений винятково на те, щоб підірвати єдність Європи і зрештою зруйнувати її».[2] І це дійсно так. Однак, судячи з усього, «Північний потік – 2» таки побудують.

Підсумовуючи свою зустріч з Путіним Меркель відзначила: «Про Україну ми, звичайно, говорили багато в нашій бесіді, і я знаю, що Мінські угоди існують. Мінські угоди – це єдина основа, на якій ми можемо вести свою роботу».[3] Йшла мова й про продовження «Нормандського формату», але політики так не назвали дати такого засідання.  За словами Анґели Меркель, зустріч в цьому форматі на вищому рівні треба підготувати так, щоб та могла дати конкретні результати. Офіційно такої ж думки і Путін, проте усі його ігнорування таких зустрічей свідчать про одне – Путін слідує за своїм власним форматом.

24 травня до РФ прибув і французький лідер – Емануель Макрон, який також зустрівся з Путіним. Питання, які обговорювалися були ті ж самі, що і на попередній зустрічі з Меркель: Іран, Сирія, Україна. Окрім цього, за словами господаря Кремля під час зустрічі з французьким колегою обговорювалась і спільна боротьба країн із кіберзлочинністю.

Щодо питання України, знову ж таки сторони повторили як мантру класичне твердження про те, що немає альтернативи Мінським домовленостям. Путін продовжує позиціонувати цей конфлікт як внутрішньоукраїнський. Зокрема він заявив, що мирний процес у Донбасі йде дуже повільно, нинішня влада в Києві не прагне до врегулювання, а іншого інструмента, крім переговорів в Мінську та «Нормандського формату» немає.[4]

 Даний візит виявився напрочуд дружнім, незважаючи на попередню напругу у відносинах Парижа та Москви, навіть не беручи до уваги оприлюднених у цей день  результатів розслідування слідчої комісії, яка підтвердила, що малайзійський Боїнг рейсу MH17 був збитий російським «Буком» (що російський Президент одразу ж заперечив).

Загалом підсумки цих переговорів свідчать, що попри ігнорування Путіним усіх принципів і норм міжнародного права, лідери країн ЄС намагаються з ним говорити на рівних умовах, і в майбутньому це може відбитися на ситуації у самій Європі. Постійно ігноруючи «Нормандський формат» переговорів, Кремль використав ці візити з метою показати світові, що ніякої ізоляції Росії немає і що Путін на рівні зі світовими лідерами демократичних країн здатен впливати на глобальні процеси. У майбутньому, зважаючи на імперіалістську політику Кремля, такі загравання можуть мати непоправні наслідки. У цьому випадку і Німеччина і Франція продемонстрували неспроможність вирішити конфлікт на Донбасі та поставили себе в залежність від рішень  Путіна. Усім зрозуміло, що «Нормандський формат» і Мінські домовленості не сприятимуть виведенню російських окупаційних військ з території України і більш за все, тепер Путін вигадуватиме свій формат і правила у цьому питанні. Таким чином, зустрічі Меркель та Макрона з Путіним продемонстрували зміну балансу сил в Європі на користь Кремля.

Відзначимо й те, що напередодні цих зустрічей, на Сході України посилилась ескалація конфлікту. Так Путін демонструє свою силу аби диктувати свої умови і Німеччині і Франції як в рамках «Нормандського формату» так і щодо решти питань. Путін діє з позиції сили. Чергове його переобрання на президентських виборах дає йому такі підставі і така силова політика схвалюється російським суспільством. Натомість Німеччина і Франція намагаються домовитись. Власне такий хід подій певною мірою продиктований і позицією Д.Трампа щодо Ірану. Великою мірою це  спонукає країни ЄС шукати підтримки у цьому питанні у Путіна. А це вже передбачає певні політичні компроміси, і очевидно – вони будуть зачіпати інтереси України. Тому нині українській дипломатії необхідно шукати шляхи та аргументи, які все ж таки доведуть стратегічну недоцільність загравань з Кремлем, що може посилити  дезінтеграційні процеси у самому ЄС.


This entry was posted in Аналіз теми тижня. Bookmark the permalink.

Comments are closed.