INTERNATIONAL WEEKLY № 16 (01.09.2018 – 15.09.2018)

Втручання РФ у вибори України:  дезінформація та маніпулювання в дії

Втручання у внутрішні справи незалежних країн, зокрема у вибори, стало звичною діяльністю Кремля. Відповідно до даних НАТО, Росія втручалася у президентські вибори США 2016 року, референдум про Brexit у Британії в 2016 році та загальні вибори у 2017, у вибори президента Франції в 2017 році, парламентські вибори Німеччини у 2017 та референдум щодо статусу Каталонії у 2017.[1] Разом з тим про втручання РФ у вибори заявляли Греція та Італія. Данія теж небезпідставно заявила, що готується до потенційного російського втручання у вибори в 2019 році.[2]

З огляду на те, що в Україна на часі вибори Президента, Росія готується до них не менш ніж Україна. Через дезінформаційні кампанії, пропаганду, антиєвропейську та антидемократичну риторику, маніпулюючи питанням миру в Україні, Кремль прагне вплинути на громадську думку, щоб досягти бажаних політичних змін.

Кремль розраховує завдяки виборам  привести до влади в Україні проросійські сили здатні змінити зовнішньополітичний курс країни на користь Росії та просування її інтересів. Провівши аналіз російської та української преси, можна констатувати, що Кремль ставитиме найбільші ставки на окремих проросійських політиків, політичні партії, псевдо-експертів та журналістів та громадські об’єднання, яким сам писатиме сценарій дій.

До прикладу зараз на багатьох каналах України звучить ім’я Віктора Медведчука, який повертається у «велику політику» і схоже балотуватиметься у Президенти. Наприкінці липня Медведчук повідомив про рішення приєднатися до партії «За життя» Вадима Рабіновича і очолити напрямок щодо «відновленню миру» з Росією. Так,  Віктор Медведчук та представники «Опозиційного блоку» звинувачують керівництво України в небажанні досягти миру й закликають до проведення прямих переговорів про мир із сепаратистами. Це, у свою чергу, тиражується телеканалами «112 Україна», «NewsOne» та проросійськими інтернет ресурсами.

Такими заявами пропагандистські медіа нав’язують думку, що мир на Донбасі може бути досягнутий лише в разі зміни політичного керівництва і курсу України, що існує зв’язок між певним результатом виборів та миром на Донбасі. Оскільки питання миру є надважливим для українців, така маніпуляція може суттєво вплинути на думку певної частини громадян.

На початку серпня 2018 року каналі «112  Україна» та пропагандистських медіа Україна.ру, Федеральне агентство новин, РИА Новости, Лента.ру (на які часто посилаються українські інтернет-видання) розповсюдили коментар нардепа Рабиновича. Він заявив, що товарообіг з Росією тільки збільшується в останні роки, а Зона вільної торгівлі з країнами Євросоюзу тільки нашкодили економіці України. Російські боти розкручують їх у соцмережах, у коментах на інтернет-платформах з відповідними промовистими заголовками. Проте це був черговий фейк срямований на дискредитацію європейської інтеграції. Відповідно до офіційних даних за  червень 2018 року, тобто за рік повноцінної дії Зони вільної торгівлі, експорт українських товарів збільшився на третину, що дало Україні прибуток в 17,5 мільярда доларів. За перші чотири місяці поточного року товарообіг між Україною і країнами Євросоюзу виріс ще на 27%.[3] Проте, в основі цього повідомлення лежить стереотип, мовляв «Тільки у тандемі з Росією в України є майбутнє».

Російський ресурс «REGNUM», «Інфорбюро» інтерпретували на свій лад слова громадського діяча, лідера української рок-групи «Океан Ельзи» Святослава Вакарчука. Видання подають інформацію про те, нібито  Вакарчук переконаний, що Україна не може швидко закінчити «громадянську війну» на Донбасі. Він вважає що Україна повинна сконцентрувати увагу на власному розвитку, а не на військовому конфлікті. Насправді ж Вакарчук зазначив, що у Києва на даний момент немає можливості одноосібно завершити війну на Донбасі, і причина в цьому – Росія. «Рішення про швидке припинення війни цілком і повністю залежить від тих, хто цю війну режисує – керівництва Російської Федерації» – сказав музикант. Російські ЗМІ упустили цю частину в своїх повідомленнях і, спотворивши його слова, зробили акцент на «нездатності України припинити війну».[4] Російська пропаганда знову використала у трактуванні даного повідомленні кілька стереотипів, таких як: «Україна не спроможна вирішувати власні проблеми», «Україна – failed state».

 

 


[1] https://hromadske.ua/posts/rosiia-vtruchalasia-u-vybory-prynaimni-5-krain-nato-dopovid

[2] https://24tv.ua/daniya_zayavila_pro_m  ozhlive_vtruchannya_rosiyi_u_vibori_n1005891

[3] https://www.stopfake.org/fejk-prekrashhenie-torgovli-s-rossiej-ubivaet-ekonomiku-ukrainy/

 

This entry was posted in Опір російській гібридній війні, Опір російській гібридній війні. Bookmark the permalink.

Comments are closed.