INTERNATIONAL WEEKLY № 23 (15.12.2018 – 31.12.2018)

Росія втратила духовну скрепу свого панування над Україною

 

15 грудня у Києві на Об'єднавчому соборі УПЦ Київського патріархату, Української автокефальної церкви України та частини УПЦ Московського патріархату було ухвалено рішення про створення Православної Церкви України (ПЦУ) і був обраний її предстоятель. Ним став митрополит Переяславський і Білоцерківський Епіфаній (Думенко). На Об'єднавчому соборі також затвердили статут церкви. Томос про автокефалію обраному предстоятелю вручить Вселенський патріарх у Константинополі 6 січня 2019 року. Це рішення без сумніву має для України історичне значення. Цим самим Україна позбавляється 300-річної не тільки релігійної, але й духовної залежності від Москви.  Так Україна розриває останні духовні «скрепи» Руського міра і повертається в європейський цивілізаційний простір. Створення Православної Церкви України означає цивілізаційний розрив з Росією і позбавлення останньої міфу про Росію як «Святу Русь».

Невипадково тому, духовенство Московського патріархату в Україні засудило собор і не визнало його результатів, а митрополита Вінницького і Барського Симеона, митрополита Переяслав-Хмельницького і Вишневського Олександра та митрополита УПЦ МП Драбинко який зі своєю парафією перейшов до Православної церкви України було виключено зі складу синоду УПЦ МП, оскільки вони були учасниками створення ПЦУ. [1]

Московський патріарх Кирило назвав створення Православної церкви України антиканонічного агресією Константинополя і втручанням "у внутрішнє життя Російської православної церкви на території України". Про це Кирило заявив викладаючи своє бачення історії створення Православної церкви України. "На жаль, на цьому (призначення Варфоломієм екзархів – Ред.) антиканонічна агресія Константинополя не зупинилася, 11 жовтня Константинопольська Патріархія повідомила про рішення, прийняті її Синодом: надати автокефалію Українській Церкві, яка насправді про це не просила; відновити у священному сані керівників українського розколу, скасувати всі накладені на них канонічні заборони і без розбору прийняти всіх їх і їх послідовників в церковне спілкування", - цитує Кирила прес-служба РПЦ. Патріарх Московський заявив, мова йде про дії церкви, "яка була нам Матір'ю" і додав, що РПЦ не буде відновлювати з Фанаром відносини.Крім того, Кирило закликав предстоятелів помісних православних церков не визнавати результати Об'єднавчого собору у Києві, на якому була створена Православна церква України.

Російський президент Володимир Путін назвав створення Православної церкви в Україні найбільшим втручанням держави в релігійне життя країни із часів СРСР.  Українська православна церква Московського патріархату була повністю самостійною. Про це на прес-конференції в Москві, яку транслює телеканал "Россия 24", сказав російський президент Володимир Путін. "Те, що відбувається [в Україні] – розумом не збагнути. Це пряме втручання держави в релігійне життя. Такого не було ніколи із часів СРСР", – підкреслив Путін. Він назвав створену в Україні церкву розкольницькою. "Створили об'єднану розкольницьку церкву стамбульської парафії… Не подобається московської парафії, буде стамбульської парафії. Зверніть увагу, Українська православна церква Московського патріархату в Україні була повністю незалежною. Про це мало хто знає… Вони робили все самостійно", – запевнив російський президент. За його словами, тепер українська церква буде прямо залежати від Туреччини. Путін висловив думку, що головним мотивом вселенського патріарха Варфоломія I є підкорення нових територій і заробляння на цьому грошей. "Крім, звичайно, підказки з Вашингтона", – додав він. "Зайве свідчення того, що це робиться до виборів [в Україні] і спрямовано на розрив російського та українського народів", – підкреслив російський президент.[2] Цинізму та  лицемірству цих слів В.Путіна немає меж. Адже жодна з церков у світі немає такого централізованого підпорядкування політичним інститутам державної влади як Російська православна церква (РПЦ) в Росії. Вона одночасно виступає і політичною партією і департаментом Міністерства закордонних справ і департаментом Федеральної служби безпеки РФ і частиною Збройних сил Російської Федерації створюючи російську православну армію на Сході України.

У відповідь на такий демарш,  20 грудня 2018 року Верховна Рада ухвалила в цілому зміни до законодавства, які зобов'язують Українську православну церкву (Московського патріархату) змінити назву, вказавши приналежність до Російської православної церкви. Це рішення підтримали 240 депутатів з 226 необхідних. 

Перший ухвалений парламентом "релігійний" законопроект зобов'язує змінити назву релігійних організацій в Україні, які входять до структур церкви, центр якої "розташовується у країні-агресорі". Єдиною країною, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України і тимчасово окупувала частину території України, є Російська Федерація. Під дію цього закону підпадає Українська православна церква (Московський патріархат), перейменування якої давно вимагали окремі представники українських церков та політики.

Зокрема, колишній патріарх УПЦ Київського патріархату Філарет наполягав, щоб УПЦ МП перейменували в Російську православну церкву в Україні. Філарет неодноразово наполягав, що після створення помісної церкви тільки одна структура має називатись Українською православною церквою. Таким чином, майбутня змінена назва УПЦ МП може виглядати як "Російська православна церква в Україні". Загалом новий законопроект допускає тільки одне обмеження, яке накладається на церкву, що підпорядковується організації з центром в "країні-агресорі" – її проповідників не допускатимуть до з'єднань Збройних сил та інших військових формувань. Ухвалений проект передбачає, що з початку його дії релігійні організації матимуть чотири місяці для зміни назви, інакше положення її статуту щодо назви автоматично втратять чинність.[3]

В свою чергу Російські депутати звинуватили українську владу у порушенні права громадян вільно висловлювати релігійні погляди. На думку незалежних коментаторів, Москва не може змиритися з втратою впливу на Україні. Спікер Державної Думи В’ячеслав Володін заявив, що нижня палата російського парламенту збирається вжити заходів для захисту вірян, які в Україні «страждають через віру». Володін оголосив, що Державна Дума підготує закон, який передбачає надання українським громадянам прискореного російського громадянства. Голова Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ МП архієпископ Климент (Вечеря) сказав BBC News Україна, що церква не буде змінювати свою назву. 

Подібні заяви з боку Російської Федерації доволі зрозумілі, зважаючи на довготривалі спроби перешкоджанню створенню єдиної помісної церкви в Україні. До того ж, створення єдиної Православної церкви України може позбавити Росію статусу найбільшої церкві в світовому православ’ї, і тому, не дарма викликає стільки обурення зі сторони агресора. Та оскільки в цьому випадку Росія втрачає інструмент гібридної війни проти України це свідчить про цілковитий програш  у намаганнях Російської Федерації поширення «Руського міра» використовуючи власну церкву.

 

This entry was posted in Опір російській гібридній війні, Опір російській гібридній війні. Bookmark the permalink.

Comments are closed.