INTERNATIONAL WEEKLY № 14 (18.09.2017 – 30.09.2017)

Внутрішні маніпуляції з біометричним контролем  для росіян.

Нещодавно Президент Петро Порошенко підписав Указ про введеня в дію рішення РНБО від 10 липня 2017 року «Про посилення контролю за в'їздом в Україну, виїздом з України іноземців та осіб без громадянства, додержанням ними правил перебування на території України». 

Згідно з указом, Кабінет міністрів має оновити перелік держав міграційного ризику, зокрема внести до нього Російську Федерацію. Крім того, Уряд повинен забезпечити початок функціонування з 1 січня 2018 року національної системи біометричної верифікації та ідентифікації громадян України, іноземців та осіб без громадянства [1]. В рамках посилення контролю за перетином кордону згідно введеному в дію рішенню РНБО іноземці повинні будуть здавати відбитки пальців, але наявність біометричного паспорта у них вимагати не будуть.

Міністр закордонних справ з цього приводу раніше заявив, що влада не вводить візового режиму з РФ через те, що на території країни-окупанта працюють українські заробітчани. Але ж мова йде про візи не для наших заробітчан, а для росіян. Усім зрозуміло, що українським громадянам  для повернення  в Україну ніяких віз не потрібно. Пізніше Міністр змінив думку і сказав, що навіть введення візового режиму в контексті контролю того, хто прибуває з РФ, нам мало, і для цього потрібно ввести біометричні паспорти, але потім ще і контроль тих, хто приїжджає [2].

Президент України Петро Порошенко заявив, що з 2018 року російські громадяни зможуть перетинати український кордон виключно за біометричними паспортами. «Я вважаю, що це поширена практика. І в умовах, коли країна є об'єктом агресії з боку Російської Федерації, ця практика цілком виправдана», – сказав президент України [3].

Секретар РНБО пояснив, що для перетину кордону громадянам РФ буде необхідно пройти процедуру попередньої реєстрації та надати МЗС України дані, що будуть визначені міністерством. Крім того, росіян, які перебувають на території України, зобов'яжуть реєструватися за місцем їх тимчасового перебування, а також повідомляти про переміщення по території країни [4].

Усі ці заяви вищого керівництва більш схожі на маніпуляції. Виходячи з логіки здорового глузду, візовий режим мав бути введений, як тільки Москва почала анексію Криму. Нині ж виходить так, що Україна вже четвертий рік у стані війни з Росією, проте, у нас досі тривають дипломатичні відносини, ми не припинили економічні відносини, на території нашої держави діє низка російських установ і кордони наші абсолютно відкриті для агресора. Згадуючи про те, що Україна є об’єктом агресії, вище керівництво мало б усвідомити функцію віз для будь-якої країни. У першу чергу вони слугують для забезпечення внутрішньої безпеки. Тому, логічно було б захистити наші кордони ще чотири роки тому і запровадити візовий режим для громадян агресора, які б видавали українські консульські установи. Спікер Верховної Ради Андрій Парубій наполягає на повноцінному введенні віз з державою-агресором. Зокрема він сказав: «Особисто я вітаю рішення РНБО. Це є правильний крок, який спрямований на обмеження безконтрольного в'їзду в Україну громадян РФ. Однак це питання не знімає актуальності введення повноцінних віз для громадян РФ. Я далі тримаю це питання на контролі і буду шукати прихильників цього рішення» [5].  Так ситуація вирішується набагато простіше, логічніше і зрозуміліше. Натомість ми бачимо маніпулювання з біометричними паспортами, та електронними реєстраціями, які тільки заплутують ввесь процес і дезорієнтують населення.

Схоже, що і самі інститути, які мають імплементувати рішення РНБО до кінця не розуміють свої функції. У самому документі громадяни РФ регулярно згадуються як уточнення до ширшої категорії «іноземці», і тільки одна норма стосується безпосередньо Росії – внесення країни до переліку «країн міграційного ризику». Так, заступник голови Державної прикордонної служби Олег Слободян 1 вересня в ефірі «112 каналу» заявив, що йдеться про всіх іноземців. Водночас Павло Клімкін ще у липні, після ухвалення рішення РНБО, повідомив, що «для (громадян) Євросоюзу це рішення фактично не матиме практичних наслідків». А президент Петро Порошенко 1 вересня заявив, що нові норми перетину кордону стосуються «країн, які становлять ризики для України» [6].

Така ж плутанина і в механізмах виконання рішення РНБО.  Документ визначає такі форми контролю: здійснення попереднього електронного повідомлення щодо в’їзду в Україну; в’їзд за біометричними закордонними паспортами; фіксація біометричних даних на кордоні. Секретар РНБО Олександр Турчинов у липні повідомляв, що громадяни РФ в’їжджатимуть тільки за біометричними паспортами, а також буде здійснюватися «зняття біометричних даних (відбитків пальців) для громадян інших країн і осіб без громадянства, крім держав, з якими Україна має відповідні угоди». Водночас у тексті рішення РНБО йдеться про іноземців і осіб без громадянства загалом, без уточнення про угоди. З коментаря Олега Слободяна з Держприкордонслужби можна зробити висновок, що всі іноземці повинні будуть здавати відбитки пальців незалежно від наявності біометричного паспорта, а громадяни РФ (і тільки вони) – ще й подавати попереднє електронне повідомлення про поїздку [6]. Таким чином схоже на те, що влада таким чином дезінформує та маніпулює громадською думкою в Україні.

 

Виходить, що затівали як засіб захисту від російської загрози, а в дійсності, “йдеться про всіх іноземців”. Не простіше, ввести візовий режим з Росією як країною-агресором, ніж заплутувати всю міжнародну спільноту маніпуляціями про «зняття відбитків пальців для громадян інших країн”, які на відміну від візового режиму, безпосередньо не спрямовані на забезпечення внутрішньої безпеки країни. 

  1. http://www.rnbo.gov.ua/documents/448.html
  2. http://www.pravda.com.ua/news/2017/06/9/7146389/.
  3. https://day.kyiv.ua/uk/news/010917-z-2018-go-rosiyany-vpuskatymut-v-ukrayinu-lyshe-za-biometrychnymy-pasportamy-poroshenko
  4. https://dt.ua/UKRAINE/turchinov-anonsuvav-vvedennya-sistemi-poperednoyi-reyestraciyi-gromadyan-rf-v-ukrayini-248035_.html
  5. http://www.pravda.com.ua/news/2017/09/4/7153978/
  6. https://www.eurointegration.com.ua/articles/2017/09/27/7071461/view_print/

This entry was posted in Опір російській гібридній війні, Опір російській гібридній війні. Bookmark the permalink.

Comments are closed.